Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Lepota, stil, zdravlje /

Zdravlje /

Koliko je zdravo/nezdravo biti vegeterijanac?!

Vegetarijanka sam od malih nogu, iz etičkih razloga, a i gadi mi se meso i užasno mi smrdi. Medicinski sam obrazovana i sarađivala sam sa vrhunskim lekarima koji i sami ne jedu meso i podržavaju vegetarijanstvo/veganstvo. Apsolutno je zdravo biti vegetarijanac/vegan jer sve čega ima u mesu od nutritijenata, ima i u namirnicama biljnog porekla. Nedostaje samo malo informisanosti i zato obavezno pitanje osobama koje ne jedu lešine jeste 'a šta ti jedeš?' i 'kako, kad se meso mora jesti?'. Ranije sam odgovarala na ovakva pitanja, ali više ne pošto sam uvidela da ne vredi. Ja sam oduvek mršava, iako se prežderavam slatkišima, genetika mi je takva da smo svi mršavci iako jedemo kao iz gladi da smo utekli. Jedem dosta sirove hrane, ali i prženo, pohovano, masno itd. Ljudi vrlo često imaju zablude da su vegetarijanci predodređeni za vitku figuru, što nema veze s vezom, jer niti je meso toliko kalorično, niti može da se meri sa veganskim alternativama koje su zamenske namirnice za meso a koje imaju više kalorija (što opet zavisi i od načina pripremanja). Većina ljudi iz mog okruženja jede meso i ja sa tim nemam problem, ali uvek iskolačim oči kad neko pomazi psa ili mačku i onda nasrne na teleći gulaš npr. Drago mi je što se ne mučim bez mesa jer ga nisam jela ni kao dete, tako da sam istinski vegetarijanac, bez skrivenih želja i apetita. :D Da je bolje bez mesa, jeste, ali realno kad čovek sagleda, zdrava hrana danas ne postoji zbog zagađenja prirodnih resursa, postoji samo manje ili više zdrava hrana. Što se tiče sitosti, takođe je zabluda da samo meso zasiti i daje dugotrajniju energiju. Sočivo npr ima više proteina nego teletina, samo zavisi kako mozak procesuira sve to, snaga uma je čudo. Pozdravljam vas, svako dobro želim i samo tako nastavite. :D
2017 06 10
I ja sam zavrsna godina studija medicine i ne mogu reci da je to zdravo. Nije. Najzdravije je hraniti se raznovrsno i voditi racuna o optimalnoj kolicini proteina, ugljenih hidrata , masti, vitamina i minerala . Postoji nauka koja se time bavi, i tacno na osnovu godina zivota,aktivnosti, zdravstvenog stanja, potreba, se moze izracunati bazalni metabolizam i neophodan unos odredjenog broja kalorija sa pravilnim odnosom proteina. ugljenih hidrata i masti. Obzirom da bilo koja namirnica nije cisti protein ili cisti ugljeni hidrat nego uglavnom kombinacija sastojaka, jako je tesko naci optimalni rezim ishrane sa vegetarijanskom hranom a daleko lakse sa raznovrsnom brojnom ishranom koja ukljucuje i nevegetarijansku hranu. Svakako, ako nutricionista uspe da napravi adekvatan rezim ishrane osobi koja je vegetarijanac, pri cemu ce biti zadovoljene sve potrebe organizma odredjenim nutricijensima onda je to u redu. Vrlo cesto su ovakve osobe u deficitu sto nikako ne moze biti zdravo. Ako se odlucite za takav nacin zivota, nadjite nutricinistu neka vam lepo izracuna sta,kako i kad trebate jesti i onda je sve okej
2017 07 26
Možemo do sutra da pričamo o naukama kada je činjenica da su čekaonice u dispanzerima i bolnicama pune ljudi koji se hrane "raznovrsno"- leševima, menstruacijom, gnojem, krvlju, hormonima i antibioticima. Deficit minerala i vitamina je u najmanju ruku jednak i kod onih koji se hrane konvencionalno. To je pokazalo istraživanje koje je sprovedeno u SAD, a konkretno se ticalo famoznog B12, koji se po "stručnjacima" nalazi isključivo u životinjskim "namirnicama". Deficit proteina je nešto što ne postoji, ukoliko se unosi dovoljan broj kalorija, a masti se unose u višestruko većim količinama od potrebnih, ako se prate uputstva nutricionista, jer većina njih ne zna koliko je masti potrebno, a još manje kako se izračunava procenat masnoća. Sve je više vrhunskih sportista koji su na sirovoj ishrani (sveže voće i povrće), i koji sa manje treninga postižu daleko bolje rezultate jer ne truju organizam "raznovrsnom" masnom ishranom i leševima. MarijaMaraMara, da li ste upoznati kako nakon trke reaguju slobodni radikali kod ultramaratonaca koji se hrane sirovo i kod onih koji se hrane konvencionalno? Mislim da bi Vam to bilo zanimljivo s obzirom da studirate medicinu.
2017 07 27
Evo ljudi ja sam ziv primer osobe koja mora da jede raznovrsno jer moj organizam ne trpi vegeterijanstvo. Probala sam ali sam dosla do 44 kg na svojih 167 cm visine 😞 uzas zivi sam izgledala i osecala sam stalno glad i nesvesticu. Za rucak obavezno jedem ribu, piletinu najvise i ne kupujem po supermarketima ubrizgane kokoši nego kupim domace. Umerena i raznovrsna ishrana je najzdravija. Evo mi trenutno ni ne jedemo kuvano, na pijacama ima svega, svezeg i ukusnog ali zna se da nedeljom mora da padne supa i batak 😃
2017 07 28
Inace mi smo kao nacija zatrovani odavno tako da bilo sta da jedemo je shit i sve se prska i tretira tako da se ne bih puno opterecivala na ovu temu jer stres utice na zdravlje 😊 i lepotu 😘 i slazem se sa devojkom koja zavrsava medicinu a u ostalom tu je medicinska biohemija koja objasnjava precizno sve reakcije i uloge elemenata tj nutritijenata kao i hormona itd. Znaci nauka 😎batice. Genetika je nesto drugo pa spoljni faktori(agensi, zagadjenost okoline i jos mnoogo toga a to sve skupa odredjuje koliko dugo i kako ces ziveti.
2017 07 29
Lustgirl, ja sam živi primer da se za samo par meseci na biljnoj ishrani rešavaju zdravstveni problemi, koje lekari godinama nisu mogli da mi reše. Ja sam primer da se do idealne težine može stići vrlo brzo na biljnoj ishrani. I opet kažem, ne može da se jede samo list zelene salate i krastavac, to zaista nije dovoljno i održivo. Vegetarijanstvo i veganstvo nije gladovanje i nije odricanje! Lustgirl, osećala si glad i nesvesticu zato što nisi unosila dovoljno kalorija, isto bi ti bilo i na konvencionalnoj ishrani kada ne bi jela dovoljno. Doduše slični simptomi su karakteristični i za detoksikaciju- ja sam ih imao oko nedelju dana kada sam prešao na pretežno sirovu ishranu. Što se tiče domaće uzgajanih kokošaka, bolje da ne znaš ko i kako ih drži. Imam nekoliko takvih u komšiluku i na to nisam mogao da zinem ni dok sam jeo leševe. Nema ničeg raznovrsnog u konvencionalnoj ishrani, sve se svodi na životinjske proizvode, čak i šarene gumene bombone i rumenko koji sadrži biljne vaši (karmin- E120). Inače biohemija je od velikog značaja kada se vrednosti prilagođavaju proseku. Poznavao sam dosta ljudi koji su imali solidne nalaze pa su nakon par meseci umrli. Pa kad smo već kod nauke, koliki je procenat uspešnosti lečenja od kancera, pa i ostalih ozbiljnih i neozbiljnih bolesti- da krenemo od hemoroida koji ruku na srce nisu ozbiljno oboljenje, a direktno su vezi sa ishranom? I jedno, tj, dva retorička pitanja... Kako to obavezno jedete kuvano za ručak (ribu ili piletinu) a trenutno ne jedete kuvano- da li meso jedete raw i kako to da drugima zavidite što su na biljnoj ishrani, a zadovoljni ste svojom "uravnoteženom" (iskaz na ovoj temi)? I da se razumemo, ja sam u vašoj koži bio ali vi u mojoj, odnosnoj našoj, veganskoj niste- laički pokušaj nije isto što i iskustvo.
2017 07 29
Kada ispecem parce mesa na grilu ne smatram da sam skuvala rucak, kuvana hrana nije parce mesa. Pod trenutno sam mislila dan- dva. Danas sam kuvala punjenu papriku i eto to je kuvano jelo. Moja figura je fantasticna jer je za to zasluzna moja genetika i to sto jedem raznovrsno i ne jedem aditive, preradjevine proste uglj.hidrate ali ja znam da meni veganstvo ne prija i da nisam za to jer imam lose iskustvo. Jela sam sve osim mesa, prosto nisam imala snage iako sam po ceo dan jela i jela i jela i uvek sam bila slaba. Lekar mi je preporucio da prekinem taj rezim jer mi je mi se nivo gvozdja smanjio. Jednostavno previse brz metabolizam. Po preporuci doktorice sam prekinula i uvela opet crveno meso u ishranu i krvna slika od tada hvala Bogu odlicna, nisam imala ni kijavicu ni nikakvo oboljenje aman nista. Trudnoca fantasticna. Zakljucak mislim da je jednostavan, nije sve za svakoga... Ipak smo svi mi individue i covek ne treba da se opterecuje statistikama nego da slusa svoje telo i da shodno tome donese zakljucak sta mu prija ili ne. Ja sam osoba koja je vrlo fizicki aktivna i meni je za metabolizam potrebno mnogo vise kalorija da bi funkcionisala pravilno.
2017 07 29
Da da volela bih da mogu da budem vegan ali eto ne mogu. Sta vam tu nije jasno? Ja podrzavam vas rezim ali shvatite, ponavljam, nije sve za svakoga 😊
2017 07 29
Draga Lust, i kada se radi o vegan ishrani, nije stvar u kvantitetu, vec u kvalitetu. Pitanje je sta si i koliko jela, jer si ocigledno negde gresila, a vecina lekara sa nasih prostora jos uvek nije dovoljno edukovana po pitanju vegan ishrane, pa tako i ne mogu da daju pravi savet. Crveno meso popravlja krvnu sliku, ali s godinama pravi daleko vise stete nego koristi...kao, uostalom, i mleko, mlecni proizvodi i jaja. Tacno je i da se prvih mesec dana izbacuju otrovi, a simptomi su malaksalost, mucnina, glavobolja...i sto je zatrovanost veca, simptomi su intenzivniji. Bila sam zdrava od kad znam za sebe, a onda su poceli problemi...anksioznost, mucnina, vrtoglavica, nesanica...i svi nalazi kao sat, ne mogu biti bolji, a meni sve gore i gore. Lekari, sta bi drugo, nego lekove...sake lekova! Sve dok mi nije puk'o film i dok nisam resila da uzmem zivot u svoje ruke. Skinula se s lekova, presla prvo na vegetarijansku, pa na vegansku ishranu i ponovo se rodila. Da ne pricam o tome koliko mi je puno srce sto vise ne jedem necije roditelje i neciju decu, sto ne pijem/jedem zivotinjsko mleko/mlecne proizvode koje nije za mene stvoreno ni pod jednom tackom, sto ne jedem neciju menstruaciju, sto vise ne unosim "zdravom" hranom patnju, bol, strah, tugu u ropstvu rodjenih i u ropstvu monstruozno ubijanih. Covek nije predator i nije mesojed, samo je ovca(biljojed, naravno... haha) koju je neko zarad svojih interesa ubedio da su lesevi prava hrana za njega, pa tako na reklamama imamo red mesa - red lekova, red mleka - red lekova, red jaja - red lekova, red mesomlekojaja - red lekovalekovalekova... Na jednoj strani se pune sefovi, na drugoj bolnice i groblja. Ali, da ne bih vise mracila... "U pocetku bese misao" ...a ja bih dodala i "zelja" ...ko razume, shvatice. Ljubim vas sve 💜 P.S. Jos uvek kuvam svakog dana ... a kad porastem, bicu bretarijanac 😜
2017 07 29
> OlgaAN: > Draga Lust, i kada se radi o vegan ishrani, nije stvar u kvantitetu, vec u kvalitetu. > Pitanje je sta si i koliko jela, jer si ocigledno negde gresila, a vecina lekara sa nasih prostora jos uvek nije dovoljno edukovana po pitanju vegan ishrane, pa tako i ne mogu da daju pravi savet. Crveno meso popravlja krvnu sliku, ali s godinama pravi daleko vise stete nego koristi...kao, uostalom, i mleko, mlecni proizvodi i jaja. > Tacno je i da se prvih mesec dana izbacuju otrovi, a simptomi su malaksalost, mucnina, glavobolja...i sto je zatrovanost veca, simptomi su intenzivniji. > Bila sam zdrava od kad znam za sebe, a onda su poceli problemi...anksioznost, mucnina, vrtoglavica, nesanica...i svi nalazi kao sat, ne mogu biti bolji, a meni sve gore i gore. Lekari, sta bi drugo, nego lekove...sake lekova! > Sve dok mi nije puk'o film i dok nisam resila da uzmem zivot u svoje ruke. Skinula se s lekova, presla prvo na vegetarijansku, pa na vegansku ishranu i ponovo se rodila. > Da ne pricam o tome koliko mi je puno srce sto vise ne jedem necije roditelje i neciju decu, sto ne pijem/jedem zivotinjsko mleko/mlecne proizvode koje nije za mene stvoreno ni pod jednom tackom, sto ne jedem neciju menstruaciju, sto vise ne unosim "zdravom" hranom patnju, bol, strah, tugu u ropstvu rodjenih i u ropstvu monstruozno ubijanih. > Covek nije predator i nije mesojed, samo je ovca(biljojed, naravno... haha) koju je neko zarad svojih interesa ubedio da su lesevi prava hrana za njega, pa tako na reklamama imamo > red mesa - red lekova, red mleka - red lekova, red jaja - red lekova, red mesomlekojaja - red lekovalekovalekova... > Na jednoj strani se pune sefovi, na drugoj bolnice i groblja. > Ali, da ne bih vise mracila... > "U pocetku bese misao" ...a ja bih dodala i "zelja" > ...ko razume, shvatice. > Ljubim vas sve 💜 > P.S. Jos uvek kuvam svakog dana > ... a kad porastem, bicu bretarijanac 😜 BRETERIJANAAAAAC, JESI LI GLEDALA VIKTORA TRUVIJANA?!?!?!?
2017 08 06
Procitala sam jedan ili dva clanka o njemu, videla sliku. Nista novo i nista sto vec odavno nije poznato i upraznjavano...i to hiljadama godina u mnogim civilizacijama i kulturama. Nov je samo termin.
2017 08 06
Vegeterijanac sam 7 godina. Moje iskustvo je samo pozitivno. Krvna slika savrsena. Naravno, treba voditi racuna koje se namirnice koriste a ne samo izbaciti meso a grickati cips i piti koka-kolu. Povremeno je preporucljivo piti vitamin B12 jer ga nema u biljnoj hrani, mada po nekoj teoriji i on se sam stvara u zdravom probavnom sistemu.
2017 09 11
"Da bi prehrana bila zaista zdrava, mora biti najpovoljnija za izolirane pojedince te omogućiti boljitak cjelokupnoj populaciji od šest milijardi ljudi i postići održivi suživot s mnogim drugim vrstama koje sačinjavaju 'živu zemlju'. Veganska prehrana omogučava i jedno i drugo. Nema ničeg prirodnog u odurnim modernim tvorničkim farmama i pokušaju da se svedu osjećajna, živa bića na strojeve. Izabirući obogaćenu hranu ili B12 dodatke, vegani uzimaju svoj B12 iz istog izvora kao bilo koja druga životinja na svijetu – mokroorganizama – bez uzrokovanja patnje bilo kojem svjesnom biću i bez štete za okoliš i na dobrobit vlastitog zdravlja. Za vegane koji konzumiraju dovoljnu količinu obogaćene hrane ili B12 dodataka znatno je manje vjerojatno da će patiti od nedostatka B12 nego tipični mesojed. Medicinski institut, ustanovljavajući preporučene unose B12 za SAD vrlo je jasan po tom pitanju. 'Zbog nemogućnosti 10 do 30 posto starije populacije da apsorbiraju B12 iz prirodnih izvora, preporučuje se starijima od 50 godina da dosegnu svoje preporučene dnevne količine konzumirajući hranu obogaćenu B12 ili vitaminske dodatke koji sadržavaju B12.' Vegani bi trebali prihvatiti ovaj savjet u 50 godina mlađoj dobi, kako za svoju tako i za korist životinja. Za dobro informirane vegane B12 nikada ne treba biti problem. Vegan Society je u suradnji s HealthPlus proizveo multivitaminske tablete za žvakanje s B12 prikladne za vegane i sve ostale pod nazivom VEG 1, a više o njima možete pročitati ovdje ili saznati putem e-maila [email protected]." (izvor Prijatelji zivotinja)
2017 09 11
1 2