Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Lepota, stil, zdravlje /

Zdravlje /

Epiduralna anestezija :)

Zamolila bih mame koje su primile epidural na porodjaju da popdele iskustva samnom :) Jos mi je rano da razmisljam o tome, ali mi je prvi porodjaj bio jako tezak i jezivo dugo trajao i sada zelim na vreme, pa cak i pre veremena da se informisem o epiduralu i da pokusam da ga dobijem. Veliki pozdrav :")
2018 05 29
Ja sam se poradjala sa epiduralom prvi put i veruj mi da je to izum veka! Nisam uopšte imala loše iskustvo na porođaju, ćaskala sam sa doktorom i sestrama i onda kada je porođaj krenuo, isključili su mi ga i sve je bilo gotovo za 3 minuta. Htela sam i na drugom porođaju da ga imam, ali nije bilo potrebe jer mi je porodjaj sve ukupno trajao pola sata pa nisu ni imali vremena da mi daju... Dakle, oooogromna preporuka i nemoj da te plaše sa glupim pričama o epiduralu. To je danas rutina u našim porodilištima i svi akušeri preporučuju zato što žena koju ništa ne boli na porođaju može svesno da prati instrukcije koje joj daju lekar i babice, beba se ne radja pod stresom i još gomila prednosti.... Dakle, medicina nam je omogućila da se ne mučimo tako da nema ni jednog smislenog razloga da ne iskoristimo tu prednost! Što se tiče argumenta nekih žena da žele da "osete" prirodan porođaj-epidural se isključuje kad sam porođaj krene tako da se porođaj svakako iskusi, ali zato nema onih groznih kontrakcija koje su zapravo i najgore u celoj priči! ;)
2018 05 29
Pre nego sto se uopste upustis u konacnu odluku, budi spremna na oprecna misljenja, kao i za sve dalje sto te ocekuje 😉sledi svoj osecaj, pre svega... Ja sam prvo dete rodila sa epiduralom, prosla ko bosa po trnju, dali mi previse, nista nisam osecala, niti jedan napon, niti kad treba da guram... ma nista, porodjaj se zavrsio vakuumom, ja isecena... Drugi porodjaj, resim da budem hrabra, vec istraumirana od predhodnog loseg iskustva, porodjaj lak, brz, nisu me sekli, nema igala, braunila... mogla sam odmah u kafanu 😀 Tako da, pravila nema, svako ce ti drugacije reci i smatrace da je njegovo najispravnije. A nije 😀srecno i da u zdravlju provedes trudnocu😀
2018 05 29
Ja sam se prvi put poradjala 26h :( Od toga 20h sam bila na najjacoj stimulaciji jer mi je pukao vodenjak a kontrakcije nisam imala. Nisam reagovala na normalnu dozu pa je doktor odvrnuo na 24 kapi, bolovi su sve vreme bili istog inteziteta samo se duzina kontrakcija povecavala a pauza skracivala. Sve vreme sam bila vezana kaisevima za ctg, lezala sam nisu mi dali da ustanem ni jednom. Podnela sam bolove junacki, ali na kraju sam jedva imala snage da izguram. I ako nisam imala epidural nisam ni jedan napon osetila, gurala sam kad su babica i doktor vikali da guram. Pritiskali su mi stomak, isekli me, cak su i vakuum doneli ali srecom ga nisu upotrebili. Oporavila sam se brzo i nije mi ostala trauma :) Sve se izdrzi i mogla bih ponovo (zvucim sad ko mazohista haha), ali ako vec postoji nacin da se sve olaksa zasto da ga ne iskoristim. Nije me strah bola, vise bih volela da dobijem anesteziju da bih bila svesnija svega, da sacuvam snagu i da aktivno ucestvujem u porodjaju. Mada se potajno nadam da ce sada sve biti brze i lakse cak i bez epidurala :) Jel se oseca donji deo tela kad daju epidural, mogu noge da se poneraju normano, ili su potpuno paralizovane? :|
2018 05 30
> MikiKE: > Pre nego sto se uopste upustis u konacnu odluku, budi spremna na oprecna misljenja, kao i za sve dalje sto te ocekuje 😉sledi svoj osecaj, pre svega... > Ja sam prvo dete rodila sa epiduralom, prosla ko bosa po trnju, dali mi previse, nista nisam osecala, niti jedan napon, niti kad treba da guram... ma nista, porodjaj se zavrsio vakuumom, ja isecena... > Drugi porodjaj, resim da budem hrabra, vec istraumirana od predhodnog loseg iskustva, porodjaj lak, brz, nisu me sekli, nema igala, braunila... mogla sam odmah u kafanu 😀 > Tako da, pravila nema, svako ce ti drugacije reci i smatrace da je njegovo najispravnije. A nije 😀srecno i da u zdravlju provedes trudnocu😀 U kom GAK-u si se poradjala? Ja sam u Misovicu cak dobila taster da sama pojacavam epidural ako zelim tako da ne mogu da verujem da su debili uspeli da ti daju previse. I zasto ga nisu iskljucili kad su krenuli naponi?
2018 05 30
> MikiKE: > Pre nego sto se uopste upustis u konacnu odluku, budi spremna na oprecna misljenja, kao i za sve dalje sto te ocekuje 😉sledi svoj osecaj, pre svega... > Ja sam prvo dete rodila sa epiduralom, prosla ko bosa po trnju, dali mi previse, nista nisam osecala, niti jedan napon, niti kad treba da guram... ma nista, porodjaj se zavrsio vakuumom, ja isecena... > Drugi porodjaj, resim da budem hrabra, vec istraumirana od predhodnog loseg iskustva, porodjaj lak, brz, nisu me sekli, nema igala, braunila... mogla sam odmah u kafanu 😀 > Tako da, pravila nema, svako ce ti drugacije reci i smatrace da je njegovo najispravnije. A nije 😀srecno i da u zdravlju provedes trudnocu😀 U kom GAK-u si se poradjala? Ja sam u Misovicu cak dobila taster da sama pojacavam epidural ako zelim tako da ne mogu da verujem da su debili uspeli da ti daju previse. I zasto ga nisu iskljucili kad su krenuli naponi?
2018 05 30
> JovanaMitic: > Ja sam se prvi put poradjala 26h :( Od toga 20h sam bila na najjacoj stimulaciji jer mi je pukao vodenjak a kontrakcije nisam imala. Nisam reagovala na normalnu dozu pa je doktor odvrnuo na 24 kapi, bolovi su sve vreme bili istog inteziteta samo se duzina kontrakcija povecavala a pauza skracivala. Sve vreme sam bila vezana kaisevima za ctg, lezala sam nisu mi dali da ustanem ni jednom. Podnela sam bolove junacki, ali na kraju sam jedva imala snage da izguram. I ako nisam imala epidural nisam ni jedan napon osetila, gurala sam kad su babica i doktor vikali da guram. Pritiskali su mi stomak, isekli me, cak su i vakuum doneli ali srecom ga nisu upotrebili. > Oporavila sam se brzo i nije mi ostala trauma :) Sve se izdrzi i mogla bih ponovo (zvucim sad ko mazohista haha), ali ako vec postoji nacin da se sve olaksa zasto da ga ne iskoristim. Nije me strah bola, vise bih volela da dobijem anesteziju da bih bila svesnija svega, da sacuvam snagu i da aktivno ucestvujem u porodjaju. Mada se potajno nadam da ce sada sve biti brze i lakse cak i bez epidurala :) > Jel se oseca donji deo tela kad daju epidural, mogu noge da se poneraju normano, ili su potpuno paralizovane? > :| Sve bude ok sa epiduralom, samo vise ne osecas bol!!! Ja sam cak par sati posle porodjaja ustala bez problema i istusirala se, mada obicno treba malo da se pripomogne porodilji posebno ako je porodjaj bio dug. Ali imala sam tu srecu da je sv ukupno trajalo manje od 4 sata tako da nisam bila ni iscrpljena preterano
2018 05 30
Omanuli su mi epidural u Misovicu 2012. sam se tamo poradjala, diletanti teski... na kraju me je 3 lekara jahalo, a ja ne osecam bas nista. Drugi put u Visegradskoj.
2018 05 30
> MikiKE: > Omanuli su mi epidural u Misovicu 2012. sam se tamo poradjala, diletanti teski... na kraju me je 3 lekara jahalo, a ja ne osecam bas nista. > Drugi put u Visegradskoj. Auuuuuu prosto sam shokirana! :o Ja se nigde osim u Misovicu ne bih poradjala da mogu da biram, a nikada nisam cula da je neko tamo imao lose iskustvo sa strucnim kadrom-ovo je prvi put zaista. Bas mi je za sto si tako prosla :( Drugi put sam morala da lezim u Frontu jer je postojao rizik od bas, bas prevremenog porodjaja pa su me tamo smestili jer je Front najopremljeniji za takve situacije. A trebalo je da se i drugi put porodim u Dragisi. Znam da su diletanti na Zvezdari, nemaju cak ni anesteziologa kako treba nego je to neka procedura sacuvaj boze....
2018 05 30
> lokibg: > > JovanaMitic: > > Ja sam se prvi put poradjala 26h :( Od toga 20h sam bila na najjacoj stimulaciji jer mi je pukao vodenjak a kontrakcije nisam imala. Nisam reagovala na normalnu dozu pa je doktor odvrnuo na 24 kapi, bolovi su sve vreme bili istog inteziteta samo se duzina kontrakcija povecavala a pauza skracivala. Sve vreme sam bila vezana kaisevima za ctg, lezala sam nisu mi dali da ustanem ni jednom. Podnela sam bolove junacki, ali na kraju sam jedva imala snage da izguram. I ako nisam imala epidural nisam ni jedan napon osetila, gurala sam kad su babica i doktor vikali da guram. Pritiskali su mi stomak, isekli me, cak su i vakuum doneli ali srecom ga nisu upotrebili. > > Oporavila sam se brzo i nije mi ostala trauma :) Sve se izdrzi i mogla bih ponovo (zvucim sad ko mazohista haha), ali ako vec postoji nacin da se sve olaksa zasto da ga ne iskoristim. Nije me strah bola, vise bih volela da dobijem anesteziju da bih bila svesnija svega, da sacuvam snagu i da aktivno ucestvujem u porodjaju. Mada se potajno nadam da ce sada sve biti brze i lakse cak i bez epidurala :) > > Jel se oseca donji deo tela kad daju epidural, mogu noge da se poneraju normano, ili su potpuno paralizovane? > > :| > Sve bude ok sa epiduralom, samo vise ne osecas bol!!! Ja sam cak par sati posle porodjaja ustala bez problema i istusirala se, mada obicno treba malo da se pripomogne porodilji posebno ako je porodjaj bio dug. > Ali imala sam tu srecu da je sv ukupno trajalo manje od 4 sata tako da nisam bila ni iscrpljena preterano Meni su pomagale sestre da ustanem, cinilo mi se da mogu sama, ali mi se mnogo vrtelo :( Napricali su mi svasta za epidural, kako necu moci da hodam danima jer su noge paralizovane i da kicma posle epidurala vecno boli... Ja sam se poradjala u Nisu gde su od 01.01.2016. poceli da daju epidural svim porodiljama koje to zele, a ja sam se porodila pet dana ranije. Niko pominjao nije epidural tada, niti sam smela da pitam x-)
2018 05 30
Epidural je ekstra stvar, ja sam ga trazila na trecem porodjaju, jer je bila velika razlika od druge do trece trudnoce, inace bi treca beba izletela i ne bi bilo potrebe za epiduralom. Od prve do druge trudnoce je razlika bila 4 godine i druga beba je izasla tako brzo, da mi babica nije verovala kad sam je pozvala i rekla da osecam da izlazi. Ono sto zelim da ti napisem je to da ti epidural verovatno nece biti potreban i da ce se sve odigrati brze i lakse. Nije tacno da si paralizovan i da nista ne osecas, jer ne osecas samo bol. Ja sam ustala cim su me odvezli u sobu, posle 2-3 sata. Posto se kontrakcije ne osecaju, vazno je samo slusati babicu i lekara kad kazu da se napinjes najjace sto mozes. Ako se ne napinjes dovoljno jako, duze traje porodjaj. Ja sam osecala jake bolove i pod vecom anestezijom, pa su mi jos dodavali i pao mi je pritisak, ali su mi odmah dodali sta vec treba i odmah sam osetila da je sve ok. Inace mi je pritisak bio nizak, ali je anesteziolog bio upucen u to i nadgledao me, te nisam imala lose iskustvo ni u kom smislu zbog epidurala. Drugarica je npr.citala knjigu pod epiduralom, dok joj nisu krenule kontrakcije. Doktor je pored tebe, osecas se sigurno i to je jos jedna bitna stavka. Ja sam se poradjala sa epiduralom pre 6 godina u N.Frontu.
2018 05 30
Mali spin—off. Ima li nekih članica da su se porađače carskim, ali sa spinalnom? Drugi put bih tako, jer sam totalno vrlo loše podnela
2018 05 31
Moja sestra oba puta, u Austriji. Drugarica, oba puta, u Hrvatskoj. Drugarica, dva puta u Nišu. Sve tri su 1. put pokušale normalan porođaj sa epiduralom koji nije išao pa se završio carskim, samo je pojačana doza. Drugog puta kada su se porađale sve je već bilo dogovoreno unapred, s tim da su sestru i drugaricu iz Pule nagovarali da idu na prirodan porođaj (može posle carskog ali nesme stimulacija tj. kako mi kažemo indukcija), jedino to nije dolazilo u obzir ovde u Nišu, prosto kaskamo. Ovde ni partneri ne smeju da prisustvuju porođaju, ali tako je, kako je. Dobro je i da daju epidural. Odlična je spinalna - blok anestezija, u suštini to je epidural ali je drugačije doziranje tj. ide u bolusu, odjednom, oduzetost donjih udova i karlice je veća ali se zadrži deo visceralnog pa npr. osetiš kad izvuku bebu, ali ne boli. Duže se i leži, do nekih 12 sati, što je opet normalno jer porođaj nije prirodan nego carski. Ne vidiš ništa (niti muž ako prisustvuje) tokom procedure jer je paravan od struka naniže. Sve 3 su bile kao majske ruže posle drugih porođaja, sveže i nenamučene. Bebe dobiju nešto manju APGAR ocenu ali to je u suštini i uobičajeno za carski.
2018 06 01
> srebrna: > Moja sestra oba puta, u Austriji. > Drugarica, oba puta, u Hrvatskoj. > Drugarica, dva puta u Nišu. > Sve tri su 1. put pokušale normalan porođaj sa epiduralom koji nije išao pa se završio carskim, samo je pojačana doza. > Drugog puta kada su se porađale sve je već bilo dogovoreno unapred, s tim da su sestru i drugaricu iz Pule nagovarali da idu na prirodan porođaj (može posle carskog ali nesme stimulacija tj. kako mi kažemo indukcija), jedino to nije dolazilo u obzir ovde u Nišu, prosto kaskamo. Ovde ni partneri ne smeju da prisustvuju porođaju, ali tako je, kako je. Dobro je i da daju epidural. > Odlična je spinalna - blok anestezija, u suštini to je epidural ali je drugačije doziranje tj. ide u bolusu, odjednom, oduzetost donjih udova i karlice je veća ali se zadrži deo visceralnog pa npr. osetiš kad izvuku bebu, ali ne boli. Duže se i leži, do nekih 12 sati, što je opet normalno jer porođaj nije prirodan nego carski. Ne vidiš ništa (niti muž ako prisustvuje) tokom procedure jer je paravan od struka naniže. > Sve 3 su bile kao majske ruže posle drugih porođaja, sveže i nenamučene. Bebe dobiju nešto manju APGAR ocenu ali to je u suštini i uobičajeno za carski. Da, moja je dobila 9 , ali mi to ije nije bilo nešto preterano bitno. Sad sam u fazonu da ubrzam sa drugim detetom, dok je ona malecka i izabrala bih spinalnu. Što se ležanja tiče, tako je bilo i prvi put, jbg. Sećam se samo trenutka kad mi je bukvalno bio pakao: dolazi sestra i stavlja mi onaj vreli pesak, kompresiju na ranu, 12 uveče. Posle pola sata, ja nekako to skinem i bukvalno plačem od bola, zacenila se i dozivam niko živ me ne čuje. Tako sam plakala do 2 ujutru fok se neka nije pojavila sa infuzijom, molila sam je da mi da još lekova , iako nije smela i tek sam posle toga malo zaspala..i kad sam prvi put ustala haos. Kad je i to prošlo ( sve ukupno 13 sati od carskog), potpuna laganica :D
2018 06 01
9 je odlična ocena za APGAR. Srećno, šta god da odlučiš.
2018 06 01
1 2