Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

mojekrpice.rs /

Ideje /

Budjenje iz zagadjenog sna

Данас ћу писати о хемији из угла екологије. Скоро свима су познати производи за више употреба ал ћу набројати и оне који су добродошли бар још увек мени а не спомињу их други екологичари. 1. Кокосово уље -исхрана, балзам за усне, паста за зубе уз додатак соде, као крема за косу наравно у много мањој количини, као крема за тело и лице, уместо тоника за скидање водоотпорне и друге шминке. 2. Сода додатак за домаћу пасту за зубе, пилинк за тело и средство за туширање, каао додатак маскама за матирање коже на лицу , замена за прашак, замена за детерџент... 3.Сирће за стакло, као омекшивач, додатак дестилованој води као тоник за лице, смекшава и даје сјај коси. Неки од производа које не виђам да се много хвале као еколошка али су добра замена за оне који морају купити готов производ: 1. велика паковања прашка за веш у кутији (велико паковање производа генерално) 2. Сапуни у тврдом стању наравно у кутијама или танким папирићима а не металним кутијама или пластичним 3. Лакше разградиве амбалаже - тетра -пак, тање кесице или папирнате, бомбоне без амбалаже у кесици,хлеб без амбалаже или у фишеку, сиреви фолији јер споља имају само папирну кутију или само фолија-маслац који је и здравији од маргарина 4. Поклони попут воћних аранжмана у корпама које се могу употребљавати а не у пластичним или краткотрајним кесама 5. Амбалаже које се могу више пута употребити- храна у тегли, пиће у флашицама које мењају термос боцу али ако ћете их користити а не сматрати отпадом 6. Свеће у металним или пластичним амбалажама су свакако боље за малене чиније у којима се подгрева етерично уље.. него да се купују мириси у мног већим распршивачима од неразградивих материјала
2019 09 06
Од козметике нам највише треба маскара и евентуално коректор који сам видела да се може направити. Наравно препоручујем вештијима јер сама то још нисам дегустирала али је реч о мешавини уситњених овсених пахуљица и воде или уља не сећам се али нећете погрешити ако истражите на интернету коректор од овсених јер се од њих и пудер прави. Оно што сигурно знам је да су 1. ...оловке за очи, усне, обрве боља варијанта од палета, стикера, кармина, сјајева.. 2. ...да се чоколада у праху може применити као суви шампон за бринете , лудо али проверено 3. ...сјајеви за усне чак и они са дуготрајним ефектом боје можемо направити у кухињи од воска, уља и боје из воћа или јестиве боје у праху 4. ...маске, пилинзи, све за негу мешовите коже пронашла сам у кухуњи (пробајте кокосово и соду) што значи може већини да помогне. Не знам за јако осетљиву и јако суву кожу јер моја није таква. 5. ...бутер за тело је предивног мириса и неки га претапају у калупе како би добили спремне запремине за употребу или путовања 6. ...све мале кутијице, флашице умеју да буду јако згодне за путовања ма колико да сте убеђени да ћете наићи на такве препарате у собама, кућама итд. 7. Уколико имате навику да користите балзам а желите да пробате без њега, балзам се може разводнити дестилованом водом и користити као балзам без испирања. Не користим ни балзам ни шампоне без сулфата и силикона (већ обичан) и коса ми је боља него раније- обликованија и мање се масти, нема тежину и чистија је.
2019 09 06
Још мало речи и савета. У књижици о прављењу козметике (добила од наше екологичарке) од свих савета неке бих издвојила. - Поред уравнотежене исхране за косу, лице, кожу такође су благотворне купке од чајева. - Мзалице и мелеми се праве мешавинама чајева, воска и разних нама мање познатих састојака из апотека. - У књижици нема кокосовог уља али за све потребе и типове коже постоји решење у природној козметици, исхрани. - Пише чак и о избегавању стреса! - Још један савет из књиге је да се коса треба редовно чешљати да крајеви не би били суви и да бисмо сву прашину са косе исчеткали. По могућству четка би требала да буде дрвена или од природне длаке а не пластичне и металне (тако пише). Још савета за крај које сама уочих/ - дестилована вода се може правити у апарату за кафу - уместо пешкира можемо користити газу - мокре пешкире је најбоље осушити негде па онда ставити у прљав веш да се не шире бактерије до прања. - боље је имати више резервне одеће (веша,мајици и шта перете најчешће) него више пута недељно прати одећу. - нега руку је важна, што мање воде или носите рукавице а за сапун бирајте оне после којих вам креме не требају. Руке ћете сачувати ако судове перете када се нагомилају или их одложите у другу слободну судоперу или чинију како бисте само једном дневно или у два дана прали суђе. - Када је нека храна оставља судове тежим за прање ако се не потопи са четком прођите и саперите да се после не мучите. Такав је гриз, плента... - Масно посуђе је боље обрисати убрисом па онда опрати него сунђер да упија маст. - Сунђер и трулекс се после коришћења боље оперу и исцеде ради трајност а осуше се на сунцу или топло. да би сачували свеж мирис (неки их држе у омекшивачу да увек буду мекани али нисам пробала има на нету) - Сви практични савети мени драги =)
2019 09 06
Odlicno sve! Uveliko vec koristim sodu (bez aluminijuma) i kokosovo ulje za mnoge stvari, a sad procitah jos dosta korisnih stvarcica. Hvala na savetima! :)
2019 09 07
> LindaBg: > Odlicno sve! Uveliko vec koristim sodu (bez aluminijuma) i kokosovo ulje za mnoge stvari, a sad procitah jos dosta korisnih stvarcica. Hvala na savetima! :) Нема на чему Линда :-) Драго ми је <3
2019 09 08
1 2