Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Jezičke nedoumice :)

Farmerke je pluralia tantum, uvek ima oblik množine, a što se trenerke tiče ima i oblik jednine i množine (Sada nosim trenerku, a tokom nedelje ću obući još 2 trenerke). A da se za trenerke misli da je pluralia, to prvi put čujem 😄 Što se tiče "treba da" i "trebalo bi da" ne bih se smela kladiti.. verujem da su oba pravilna, ali ne smem odgovorno da tvrdim ovako bez dokaza 😄 Ne postoji onaj ko će srpski uvek znati u celosti, mislim da ću nove stvari otkrivati do kraja života 😊
2018 12 26
Pa, da farmerke su pluralia, a trenerka nije, i mene zanima zašto? Mora da postoji neki razloga, jer su i pantalone pluralia
2018 12 26
> Debela_devojka: > Čakšta Više—indijska boginja nepismenih :D :') :') :') brAtele, V izrAz...
2018 12 26
> Jelena2k18: > Farmerke je pluralia tantum, uvek ima oblik množine, a što se trenerke tiče ima i oblik jednine i množine (Sada nosim trenerku, a tokom nedelje ću obući još 2 trenerke). A da se za trenerke misli da je pluralia, to prvi put čujem 😄 > Što se tiče "treba da" i "trebalo bi da" ne bih se smela kladiti.. verujem da su oba pravilna, ali ne smem odgovorno da tvrdim ovako bez dokaza 😄 Ne postoji onaj ko će srpski uvek znati u celosti, mislim da ću nove stvari otkrivati do kraja života 😊 Evo sad htedoh da napisem da trenerka nije pluralia tantum, kao i pidzama, iako oznacavaju sastavne delove celine pa podsecaju, one ipak imaju mnozinu. Dok pantalone i farmerke nemaju.
2018 12 26
Hvala bogu! ,:) Mislim da bih od svega najteže podnela da moram da počnem da trenerku oslovljavam sa trenerke! Inače, zaista sam mnogo puta čula da ljudi govore tako.
2018 12 26
Trebalo bi da uradim....i treba da uradim - oba oblika su pravilna. Nepravilno u ovom slučaju bi bilo: Trebam da uradim
2018 12 26
Super tema! :) :) Recimo, mene zaista nervira kada čitam KOI umesto KOJI, i BIJO umesto BIO. Takođe, i ono sa JEL I JER "čačka živac". 😁😁😁 U brzini kuckanja svako može pogrešno neke reči da napiše, ali malopre pomenuto je ono što se ili zna ili ne zna, jednostavno. Zanima me, pošto me i HVALI umesto FALI iritira, da li reč HVALI uopšte postoji? Mnogi je koriste, meni lično neverovatno ta reč ide na živce. Izvinjavam se svima kojima neko ili nešto HVALI. 😁😁😁
2018 12 26
Od nikoga- Ni od koga. Sa nikim- Ni sa kim. Saću- Sada ću... Kadću- Kada ću... Pustati- Puštati. Pošto ti su?- Koliko su ti...? .......
2018 12 26
> MilicaJunona: > "hvaaaliti" sa dugim a je kad nekog pohvalis, a kad ti nesto nedostaje onda je "faliti", znaci postoje oba ali razlicita su znacenja :) > "hvaliti" sa kratkim a u znacenju faliti, ne postoji, tj. kad postoji je nestandardno (nepravilno), a nastalo je / uopstilo se verovatno po analogiji sa hvala-fala U smislu nedostajanja mislim, ne u smislu hvaljenja. Ne može biti da neko "hvali", već je da neko "fali", zar ne?
2018 12 26
> MilicaJunona: > > MilicaJunona: > > "hvaliti" sa kratkim a u znacenju faliti, ne postoji, tj. kad postoji je nestandardno (nepravilno), a nastalo je / uopstilo se verovatno po analogiji sa hvala-fala > vec sam objasnila ovde :) > Moze naravno biti, ali taj ko tako govori koristi nestandardnu (nepravilnu) formu. Da, o tome i ja "pričam". Iritira, šta ću... 😁😁😁 "Hvali" mi više strpljenja. 😉😁😁😁😁😁
2018 12 26
Evo pitanja, sesto ili sest stotina?
2018 12 26
> jelena2606: > Evo pitanja, sesto ili sest stotina? Rekla bih da je šest stotina, ali zavisi koje je "govorno podneblje" u pitanju....
2018 12 26
Šeststotina — spojeno, ali mislim da su ti oba ispravna. Kad so kod oba, oba nikada nisu OBADVA, oboje nikada nisu OBADVOJE, OBADVOJICA i slično. Kada su dva muškarca u pitanju, oni su obojica, dve žene su obe, ali ako su tu i muškarac i žena, onfa su oboje. Koliko pamtim
2018 12 26
Euro je na srpskom EVRO, jer mi i živimo na kontinentu koji se zove Evropa, a ne Europa, makar još me. Često čujem euro, a sećam se da nas razredna stalno ispravljala
2018 12 26
Ne bih rekla da je "toliko"stotina spojeno, ali opet ne mogu ni da tvrdim. Ako je npr. Šest hiljada odvojeno, onda bi trebalo i Šest stotina biti odvojeno....? Isto tako nisu trojica, nego tri (npr. muškarca), nisu četvorica, nego četiri...ili ipak ne? 🤔🤔🤔
2018 12 26
1 2 3 4 5 6 7 ... 8