Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Forumi /

Ljubav, porodica, deca, psihologija /

Psihologija /

Dečiji strahovi

Evo da se posavetujem sa iskusnijim mamama. Naime sinoc moj mladji sin koji ima 7 god mi je sapnuo kako stalno razmislja o necemu i ne moze da spava. Kad mi je rekao o cemu se radi ostala sam bez teksta. Dijalog je tekao ovako "Mama sta bude sa ljudima kad odu na groblje?" "Nista,sta ce biti?"," Pa jel idu na nebo ili ih pojedu mravi?" Aaaaaaaa😭😭😭😭😭 Ispricala sam mu dve bajke,skrenula paznju...zaspao je...sta dalje? Ja sam za to da realno se deci objasni u granicama normale,ali ova tema?! Sta vi mislite?
pre 21 dana, 13:35
Jos uvek nista ne objašnjavajte detetu,rano je za to. Samo ce se plasiti i nece moci da spava.
pre 21 dana, 13:40
Ja sam sestri kad je imala 6 objasnila da sve ima svoj početak i kraj, pa tako i život i da to nije ništa strašno, već normalno. I naravno, ono u šta i sama verujem, da se telo previše umori, pa umire, dok duša traži svoj dalji put :D bio je smrtni slučaj u njenoj blizini i dete je , naravno, bilo radoznalo. Mislim da priču o smrti ne bi trebalo odlagati previše, jer ne daj Bože desi se da umre neko u blizak detetu, e, tek tada je problem objasniti gde je ta osoba i šta je sa njom. Naravno, to je moje mišljenje, svako poznaje svoje dete najbolje, pa na osnovu toga i donosi odluku :)
pre 21 dana, 18:27
Sacekacu ipak jos malo. Mislim da nije zreo. To je tesko i meni ds prihvatim...
pre 20 dana, 14:16
Teško ti da prihvatiš da će d'umreš ? :D meni ne, hedva čekam da vidim šta je s druge strane :D
pre 20 dana, 14:38
Više me plaši ovaj porođaj, jer znam šta me čeka, nego to nepoznato hahahahaha
pre 20 dana, 14:42
Ne,ok je ako ima nesto sa druge strane. A sta ako nema?
pre 20 dana, 17:21
Pa, ništaaaaaa, nirvana :D trudim se maximalno da smanjim ego, kako me ne bi previše bolelo sopstveno nepostojanje :D ako nema ništa, biće nam istoo kao pre nego što smo se rodili
pre 20 dana, 19:05
Kad se dete suoci sa saznanjem da je neko, koga je poznavao, umro i vise ga nema na ovom svetu, onda detetu treba objasniti na sto pristupacniji nacin da je smrt normalna pojava, kao i zivot, jer ko se rodio, taj ce i umreti, sto ne znaci da ce umreti rano ili u mukama, vec je to logicki sled stvari. Moja klinka je sa nepunih 5, izgubila bolesnu tetku i dugo se plasila toga, crtala groblje u vrticu, a nije zelela da poseti isto, dok sam joj ja pricala price o tome da postoje opisi od strane ljudi koji su doziveli klinicku smrt i da nije bilo strasno, da su videli svetlost i svoje bliznje, koji su umrli. Sad dozivljava svoje pretke kao andjele cuvare, ima blizu 7 godina i voli da pricamo o dusama (ne koristimo rec duhovi). Bogu su svi isti, i zivi i mrtvi su duse na razlicitim lokacijama, sve je to energija i tako to treba prihvatiti. Citam joj cesto i neke duhovne price, lako crkveno stivo sa istinitim pricama o postojanju neke vise sile. Slazem se za ego 😉
pre 20 dana, 22:54
> Debela_devojka: > Pa, ništaaaaaa, nirvana :D trudim se maximalno da smanjim ego, kako me ne bi previše bolelo sopstveno nepostojanje :D ako nema ništa, biće nam istoo kao pre nego što smo se rodili 🤔 hmmm
pre 20 dana, 01:14
Ne znam da li bi to sa egom pomoglo meni,ali nisam sigurna da li detetu uopste objasnjavati nesto sto ni nama nije jasno...
pre 20 dana, 01:16
Stars, ti si meni hit :D mislim da ti taj razgovor odlažeš više zbog sebe, nego zbog deteta. Baš se bojiš d'umreš.:D nikada nam neće biti skroz jasno, retko ko se vrati da ispriča ahahahhahaah.
pre 20 dana, 08:28
Ja obožavam priče o smrti i diskusije na temu: šta ima posle?? Meni je baba predstavila smrt i to rečima:,, Umro je, dete. Ode u raj.'' :D imala sam 6, umro komšija. I eto, zaboravila sam do sledećeg smrtnog slučaja i na raj i na umiranje. Ali mimo toga , bila sam jako plašljiva, užasno sam se bojala mraka i natprirodnih stvari, ali ne zbog priče o smrti, nego su me druga deca zezala i plašila, pa mi je duugo trebalo da se otarasim tog straha
pre 20 dana, 08:31
> Debela_devojka: > Stars, ti si meni hit :D mislim da ti taj razgovor odlažeš više zbog sebe, nego zbog deteta. Baš se bojiš d'umreš.:D nikada nam neće biti skroz jasno, retko ko se vrati da ispriča ahahahhahaah. Retko ko????😱😰 Jeste,prestravljena sam,znam sta je realnost za "vecinu" ljudi i da nćbi i dete to trebalo da prihvati,mozda mi je zato i tesko da mu objasnim... Jos uvek tragam za "fontanom mladosti"🙄
pre 19 dana, 16:52
> Debela_devojka: > Stars, ti si meni hit :D mislim da ti taj razgovor odlažeš više zbog sebe, nego zbog deteta. Baš se bojiš d'umreš.:D nikada nam neće biti skroz jasno, retko ko se vrati da ispriča ahahahhahaah. Retko ko????😱😰 Jeste,prestravljena sam,znam sta je realnost za "vecinu" ljudi i da nćbi i dete to trebalo da prihvati,mozda mi je zato i tesko da mu objasnim... Jos uvek tragam za "fontanom mladosti"🙄
pre 19 dana, 16:52
1 2 3 Sledeći