Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Obrazovanje....

Ja, izgleda, imam drugačije primere oko sebe. Gimnazije i fakultete završava ko stignei bukvalo bi svi da budu direktori, menadžeri , pravnici. Naravno da će,da bleje u prazno nakon fakulteta, jer gde će, pobogu, svi da,se zaposle. I zašto je postalo sramota završiti zanat? Fale nam i stolari i pekari i vozači, moraćemo mesare da uvozimo, jer je postalo sramota završiti takvu školu... kompleksi. Ja sam bila odličan/vrlo dobar đak i v završila sam trogodišnju trgovačku, kako bih imala bilo kakav zanat u ruci, u slučaju da mi zatreba. Danas se mladi stide raznih zanimanja, sve je nešto ispod nivoa. Pa, ne možemo svi biti gazde, menadžeri, lekari i advokati..
2019 05 20
Otišla sam.malo u off, izvinite, ali tako me nerviraju kompleksi te vrste, da je to strašno
2019 05 20
Da se nadovezem na ovo sto kaze @BabyPink - nase kolege pre par godina odu u Nemacku da rade, odu sa sinom..mali sada ide tamo u kindergarden, a ici ce u skolu...i kazu oni da tamo uciteljica (nisam sigurna da li 100% verno prenosim) daje takodje misljenje o detetu i ako ona misli da on nije za nesto, onda dete ne moze to da upise...i ovi nasi kazu Nemcima - ali kako to, zamisli da uciteljica kaze da dete nije za to, a ono hoce...a Nemac kaze - Ali, ako uciteljica to kaze, mozda on zaista i nije za to! E to je top stvar, ako ucitelj moze da radi svoj posao tako da nema upliva sa strane... Jer su svetu potrebni i lekari, i advokati, i stolari, i peraci prozora...naravno, i gradska cistoca u koju bi moj srednji sin :) mozda sam to i pominjala... Sin mog devera je bio jedva dovoljan, a uospte nije glup...nece da uci, a voli poljoprivredu, vredaaan...i upisao se za stolara...moj dever nije znao da izadje iz ucionice kada je na polugodistu imao prosek 4,13 !!! Hej, zamislite samo! Ja deci uvek kazem - ako ti uradis maksimalno dobro, sve sto je do tebe, nije vazna ocena...mada su obojica ekstra, ali i da nisu, mislim bas tako kako sam rekla ... kad das sve od sebe, i zvezde se cude . :") :") :") Ovo sto kazu @AppleRed i @Srebrna je tacno, ali to je bitka koju vrv moramo voditi svi zajedno...a kao resenje sada za upis jedino vidim stimulisati dete da bude sto bolje u onom sto ga zanima, da radi stvari od srca, mozda cuvati one pare namenjene igraonici za neki ComTrade..
2019 05 20
Ja uvek govorim da sve krece od uciteljice. Kako one formiraju vaspitne I obrazovne standarde, mi se kasnije nadovezujemo. Roditelji kupuju beskrajne poklone, sliftaju se, a uciteljice lagano podele petice, za sve nauceno napamet. U starijim razredima, kolege ne zele da se zamaraju sistemom ocenjivanja, pa nastavljaju trend napamet naucenog gradiva. Kad dodju u srednju skolu, kao sto je vec bilo reci, sta vi radite?? A zbog celokupnog osiromasenja na svakom polju (obrazovanja, vaspitanja, broja dece itd.) na fakultetima je kriterijum za upis I prolaz totalno srozan. I naravno svi pritisci koji postoje od strane lokalne samouprave, direktora, kolega, roditelja.. Direktorka jedne osnovne vrsi pritisak na radnike da daju sto vise petica da bi skola bila elitnija!! Broj vukovaca pljusti kao kisa! I naravno, tajna napomena da se na polaganju sto vise prepise, da bi deca u skladu sa uspehom imala maksimum bodova! I o cemu dalje pricati.. Sve je bitnije od znanja koje deca treba da steknu I primene u zivotu.
2019 05 20
@Debela...Nije ponizavajuce..Ali npr u trgovackoj u moje vreme,ne znam kako je sada,je retko ko upisivao trgovacku,jer je to hteo.Mozda 20 posto njih.ostali su morali nesto da uipsu,slicno je vazilo,za saobracajnu,textilnu,kozarsku,drvnu...Ekipa je po tim skola uglavnom bila sljam.Im I ja druga u tih 20 posto,koji je upisao drvnu....Ne bavi se time u zivoti,inace je vrlo usppesan.Ali iskoristio je tu skolu na pravi nacin,.Sta taj covek od drvete pravi.,to je prelepo....Ali takvi su retki,bar u moje vreme je bilo tako.
2019 05 20
Nije averzija prema zanatu.nego prema okruzenju,bar iz mog ugla.U moje vreme su sabracajnu upisivali klinci prestupnici,siledzije itd..kozarsku i textilnu isto samo prebaci u zenski rod,isto vazi za trgovacku i pravno-birotehnicku-malo blaza forma od prethodnih koje sam nabrojala.Bilo je tu i dece koja su dosla da uce ili su bili normalni ali stvarno manjina..E sada mozda se nesto i promenilo od tada...
2019 05 20
Šta znam, možda ja spadam u tu grupu siledžija, više sam volela takvo okruženje, nego debile po ekonomskim školama i gimnazijama :D mada u trgovačkoj je isto bilo više bolida, nego siledžija, mislim da sam ja bila najveći siledžija u odeljenju, muškarci su ugl bili šmokljani :D
2019 05 20
A opet grebanje za gimnazije je ogromno jer zanati izumiru,a retko gde mozes da nadjes pristojan posao bez faksa.Zanatske radnje jedva da ih ima par po Beogradu,samo se zatvaraju jedna po jedna....Ranije je ucitelj imao uciteljsku skolu,sada mora da ima fakultet...Diploma fakulteta je postala ulaznica za zaposlenje,a konkurencija fakultetski obrazovanih ogromna.
2019 05 20
Slazem se Jelena da je grebanje za Gimnazije ogromno ,ali posle Gimnazije si nista ako ne ides dalje i ne zavrsis neki fakultet .Opet se postavlja pitanje ,sta posle (?)Sedeti na birou ili paliti napolje (?) Znam dosta mladih ljudi koji su posle Gimnazije upisali fakultet pa napustili . Zanati opet nisu na ''nekom glasu '' ,ali ako zavrsis dobar zanat ili ti ''ispeces zanat '' ,ti mozes ostati ako imas nesto da ulozis u privatan biznis ili opet otici u inostranstvo . Ugostiteljstvo je danas dobar posao . Na primer zavrsis kulinarstvo , upišeš gastronomiju na Visokoj hotelijerskoj školi ili turizam u kranjem slucaju i budes turizmolog ...Zelim reci da i od zanata mozes napraviti nesto vece ako si voljan ..Ne moras biti klasican kuvar i raditi u nekoj kafani ili nekom restorancicu ..vec mozes mnogo vise napredovati uz vise zalaganja i znanja i obezbediti sebi odlican i visoko placen posao .
2019 05 20
Kum mog rodjenog devera, onkolog, predivan covek i odlican strucnjak, posvecen, bez porodice sada, sa svim strucnim radovima i poslom izlazi na 80.000rsd. U Beogradu je, inace. Moj dever, otac ovog gorepomenutog momka koji ce biti odlican stolar, vozi za Techotrade. U junu bi trebalo da bude magacioner i da nema vise terena, i da, daj Boze, izadje na 60.000rsd. Njegova zena je med. sestra, a imaju 3 sina i blizance, cerkicu i sina. Nikada nisu rekl i - nemamo, fali nam... Moja zaova (jedna od) planira da cerkica upise arhotektonsku, jer se boji da se ne "istrosi" u Gimnaziji, a posle nemas zvanje...u mom okruzenju nikada se nije mislilo da bi mogao da se zasitis skole ako si krenuo u Gimnaziju...ko te pita...a realno, moze da se desi...ljubav, bolest, nesto... Moj komsija, 23 god, je kuvar. Radi na dva mesta, na Avali i u gradu, dve smene...mlad je i vredan ... napravio je prelep letnjikovac ispred kuce...sredjuje sada sprat...dodje pa nama napravi klopu... Snajica, ekonomski tehnicar, trenutno radi u Meridian kladionici. Na 30000 toliki je ili veci baksis... Sto se tice nauke i bavljenja naucnim radom, tu pare ne leze :) Ali istina da vise obrazovanje nosi vecu mogucnost izbora...posle par dana obuke covek moze da radi u kaficu, kao radnik obezbedjenja ili u trgovini...zato su to najtezi i najmanje placeni poslovi...
2019 05 20
Da se razumemo, gastronomija uopšte nije samo zanat, baš kod mene u Hotelijerskoj mogu svi u to da se uvere. Baviti se profi kuvanjem u današnje vreme prelazi u umetnost. Od ukusa do aranžiranja sve se boduje i sve je bitno za posao. Dosta puta čujem.kako se ugostiteljstvo kod nas podcenjuje, svako drugi radi kao konobar, jer je gazdi bitno da se posao odrađuje, a ne ko ga odrađuje i na koji način. Visoko ugostiteljstvo nije samo tresni čašu i pivo pred gosta,već sve, kako spuštaš tanjir, serviraš čorbu, filiraš ribu itd itd. Poslastičarstvo je isto nekada bilo u ponudi kao smet, međutim nije bila velika zainteresovanost (nažalost) i ugašeno je. U Grockoj prošle godine nije bilo dovoljno đaka za odeljenje na smeru mesar, ista je situacija i sa pekarima. Mislim, ko će da seče šnicle, peće hleb, ko će da vozi autobuse?? Već smo u deficitu sa vozačima.. ne znam, ali eto, svi bi da budu na funkcijama, da rade neke vrhunske poslove, a mi ćemo da uvozimo radnike iz Rumunije, pa ćemo posle kulati kako posla nema. Pislova itekako ima, nego gospoda u Srbiji neće da rade, sve sami neki veliki dr mr—ovi
2019 05 20
Po pitanju kuvara slazem se da je to vec umetnost,ali kod nas necenjena dovoljno. Moj drug je zavrsio skolu La cordon bleu,skola kuvanja.Mislim da je platio oko 30 hiljada evra.Sada posle te skole njemu su vrata otvorena u svi ekskluzivnijim restoranima,ulozene pare ce vrlo brzo da vrati. Drugi je ovde zavrsio neki kurs za kuvare od tri meseca.Odlicno kuva inace,a ustvari mu je trebala diploma da bi uopste konkurisao za posao. Radio je na nekom recnom brodu u inostranstvu naravno za 2000e,dvanaest sati dnevno,raspadao se.
2019 05 20
Moja svekriva je kuvar, zaradila penziju u Kantini.... Celog života je imala jako dobar posao, doduše, u ono lepo vreme, svi, ili bar većina, su imali dobre poslove od kojih si, ne daj Bože, mogao da živiš.... Moj muž je masinac, ne radi u struci, radi u gsp-u, realno, mala je plata s obzirom na neviđenu odgovornost i na stanje u voznom parku firme. Ja sam kao jedan od dva vukovca iz osn. škole upisala ptt školu onda kada su je samo vukovci upisivali, zbog naravno zaposlenja, od kojeg nema ništa, jaka škola bila, ne znam kakvi su sada, ali se sećam da sam imala 97 poena od 100 i bila sam 45. na spisku upisanih od 90... I džaba mi sve sa mojom srednjom, nemam mogućnost da se zaposlim u struci jer devojke sa mojim smerom (elektroteh.telekomunikacija) se zapošljava kao monter, a ono uključuje pentranje po banderama.... sad, budi pametan... Moji klinci kada budu upisivali škole, prosto nisam pametna šta bih mogla da ih posavetujem.... A da su kriterijumi otišli u kk, jesu, i to od 1. razreda OŠ...
2019 05 20
Jebi ga, tamo se raspadao za dva soma, ovde se lomi kičma za 500 i to je dobro , ako nrko plati. Ma, ko će ga više znati.. jbm li ga
2019 05 20
Nama je na smeru bio kolega koji je uporedno studirao fiziku (sam hteo) i etf (po majcinoj zeljji, jer je mislila da nece moci da nadje praktican posao sa fizikom...). Bio je ekstremno uspesan prve dve godine i onda je rekao - dosta...i nije zavrsio nista ... A ta majka sigurno je mislila najbolje...ali nekad ne vidis drvo od šume... Genijalni čovek iz Zlakusa koji nam je objašnjavao kako izradjuje posudje, imao je sina koji je radio mural za Nurdor...sin se obesio kada mu je majka skrenula paznju da planira da se zeni devojkom koja je trudna duze no sto su oni u vezi... da moze da vrati vreme, sigurno bi birala da gaji tudje unuce... Tako da možda tj sigurno ne možemo deci krojiti sudbinu ni birati sreću...tu su saveti i podrška...pa šta bude ...
2019 05 20