Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Forumi /

Svakodnevica /

Kompjuteri, elektro-uređaji, internet /

Zavisnost od neta

Drage moje, imaju li vaša deca zavisnost od interneta? Moj sin je završio 4 razred, on se bukvalno ne skida sa Neta, tačnije zaludeli su ga oni nazovi YouTuberi, one gluposti neviđene, ko zna o čemu se radi razumece o čemu govorim, muž i ja ga stalno kritikujemo za to ali on počinje da glumi te persone, tačnije, pravi svoje video snimke o svakakvim glupostima, o gejmerima, o horor igricama stvarno preterivanje. I sve to objavi na YT. Kada ga iskritikujemo on prestane, malo se umiri pa kad mu dodje društvo oni ponovo isto. Meni lično ne smeta što snima po kući ili gde već, nego što je zavisan od tih dokonasa koji samo o glupostima snimaju na YT, onaj Janko, Baka Prase, Dex Rock i slično. Recite mi ako neko ima sličan problem, šta je pametno da radim?
pre 9 dana, 09:49
Moja pastorka ce sad 6. razred. To je tiktok neki, pa jutjub, pa snimanje videa po ceo dan i pola noci... Mislim da je neminovno da deca koriste mnogo net, jer su rodjeni u ovom veku, kada tehnologija cveta. Ono sto ja radim kad odlepim, kazem daj telefon, i dam joj neki zadatak. Da mi nesto nacrta, da me nasminka, da se igra sa mladjim.bratom, da ide u dvoriste, da cita knjigu. I to tako traje jedno sat vremena i uspava se od dosade 🤣 Onda posle sve ispocetka. Nema pomoci neke...
pre 9 dana, 11:35
Iskljucite internet na par dana. Nema pomoci bez restrikcije. Deca masovno oboljevaju od zavisnosti. Ja prva dajem deci tel , ali smo ga restriktovali na odredjene kanale, sto ne znaci da kad krene tinejdz doba nece isto kao vasa. I to je bas lose. Posmatram svu stariju decu koju znam, nije svuda isto. Npr, u Bajinoj Basti, deca traze tel, ali im roditelji lagano ne daju. Ona se ne bune. Moja mala bi povilenela, mada su se tamo lepo uzivo igrala sa tom decom. A ovde u gradovima je haos. Deca i ne znaju da se igraju jedni s drugima. Po ceo dan bi sedelo, ali vreme je obaveze. Izbaci smece, napravi sendvic, usisaj kucu. Pod nadzorom sve. Jedina obaveza danasnjice je blejanje u tel, ili komp. I to je ludo.
pre 9 dana, 12:03
Zaista ne znam sta cu... Ima i kada se bavi drugim aktivnostima, trenira fudbal, imamo veliki bazen u dvorištu pa se kupa i pliva veći deo dana, ali kada nema sta da radi on uzima tel, ili visi na instagramu ili na YouTube.... Uzimala sam mu tel više puta ali čim prodju sankcije opet isto. Ja sam mu branila da otvara insta i fb, ali mu dozvolio otac, trebalo mu je zbog nekih igrica, bila sam protiv ali mu je on dozvolio i sada ima sve a mob ima od 2 razreda, zahvaljujući tati opet 😂 Odličan je učenik nemam problema sa tim, u školi je super, mada se počeo duriti i povrtati reči ponekad meni ili mužu, a sve je to zbog toga što je stalno na netu i tamo vidi i čuje svašta. Ali ja kontrolisem sve što radi tamo, imam sve lozinke i na svom tel proveravam,tu sam da kao roditelj zaštitim dete od bilo čega. Ali ovo sto je poludeo za ovim YouTuberima me izludjujee Ja nisam za to da deca pre 15god imaju svoj lični tel i profile na društvenim mrežama, ali nažalost vreme je takvo da već od desete god kreće sve.....
pre 9 dana, 13:09
Čak i curici koja ima 3god moram da dam tel da bi gledala crtane filmove ponekad kad ne zna ni ona šta hoće ili imam obaveza drugih a jedini način da se smiri je YouTube.
pre 9 dana, 13:12
Jako je lose podatke i lik dece davati toliko javno i dostupno. Bolje sad sankcioniste nego kasnije. Bice gore. Ta deca se snimaju ali Vasa ne moraju da budu takva. Objasnite im posledice da bilo ko objavljuje svoj lik ili podatke javno. Znam da je tesko kad i sami imamo fejs i podatke, i objavljujemo slike. A eto, ja bas zbog toga potpuno ugasih fejs, a i tamo sam imala nekih 700 prijatelja, samo ljude koje poznajem. Jos kao devojka. I onda kad sam pocela da objavljujem slike svojih beba, postanem svesna da to ne sme da bude u bilo kakvoj memoriji googla , fejsa i sl. I tu prestanem i obrisem potpuno profil. Ja znam, jer vidim da i druga deca to rade. Al opet, kao tata dao slobodu, a mama spijunira(zamislite kao izgledate u detetovom ocima), ne verujte mu ili njoj. Znam ja da pratite radi bezbednosti, najbolje je prosto sankcionisti. U nekim drzavama (pogotovo muslimanske veroispovesti) zabranjen je jutjub. Potpuno, oni ni pesme ne mogu da slusaju. Zaboravila sam tacno koje. Mnoge opasnosti krije to, i dobro je sto se bavi raznim aktivnostima, ali to bi trebalo nekako objasniti, da svoj lik i svoje podatke, ljudi daju samo kad predaju dok za posao, za skolu, i sl. Nikako svima na uvid da razgledaju iz znatizelje. Nekako razgovorom. Objavljuj sinko slike cvetica i sl, nemoj svoje. I u nasem slucaju je tata dao prvi pa i drugi tel, aman, deci mladjoj od 3 god. Tako je zadesilo, celo proslo leto je prelezalo dete u bolnici, bez puno micanja, i taj tel joj je davao malo radosti, u trenucima kad i ja odustanem od svega i povilenim. 6 hemoterapija sa telefonom. Najgora opcija, al bolje nije bilo. 2g, 3 g a tek 4 g, nismo svesni koliko je to jako zracenje. Ogromno. I utice i te kako na organizam. Nadam se da cu uspeti svojoj deci to malo da sankcionisem, ili bar da objasnim zasto te neke stvari nisu dobre za njih i blagostanje.
pre 9 dana, 15:20
Naše oči kao i sva ostala čula nisu prilagođena brzoj promeni slika, efektima savremene tehnologije, fascinacijama nesvojstvenim za period odrastanja kad sve treba uvoditi polako i pravovremeno ... pa se stvaraju neurološke smetnje u mozgu . Potvrđeno i dokazano. Izuzetno je opasno , naučnici još uvek istražuju kakve sve posledice na formiranje mozga, ličnosti kod dece i omladine ostavlja ovakav vid "življenja na netu". Uglavnom mlađi često pate od raznih poremećaja učenja ( disleksija, diskalkulija, disgrafija..), zatim od mucanja , poremečaja pažnje , poremećaja sna, depresije, pada imuniteta , razvojnih sistemskih bolesti zbog lošeg sedenja, zurenja u ekran satima , boravka u zatvorenom bez prirodne igre, sunca, vazduha.. Računari i mobilni oduzimaju deci detinjstvo i uništavaju čovečanstvo brže od bilo koje prirodne katastrofe ... Tek ćemo videti posledice . :( Ni naučnici ne mogu da pretpostave šta sve može proisteći jer su ove sad generacije prve izložene i eksperimentalni su zamorci "Velikog brata interneta " kako ni Orvel nije mogao da nasluti u čuvenoj "1984" ... I neće nam decu uzeti vanzemaljci kao u Klarkovoj "Kraj detinjstva". Uništiće ih naša tehnologija. Mi sami. Sve mlađe od 16, isterajte na ulicu da se igraju i druže, treniraju sport, šetaju ljubimce i jure loptu i zabranite im više od 1h dnevno ove tehnologije. Ništa drugo neće pomoći. :(
pre 9 dana, 17:00
A i sami budite lični primer. :) Nemojte visiti po ceo dan na fb, mob nek služi kao telefon , ponekad foto aparat i to je to. Ostavite ga kod kuće kad izlazite s decom. Držite ga u torbici. Pričajte s decom. Igrajte karte, pantomime.. Trčite s klincima, vodite ih na izlete.... Nek uživaju s vama pa će prestati da traže mobilne. Teško će biti ali dogovorite se i obećajte sebi samodisciplinu. Lično sam sebi odredila 2-2,5 h dnevno (maksimum ) na netu. Kad sam primetila da me peku oči i bole leđa znala sam da preterujem. 8-)
pre 9 dana, 17:07
Uh sve ja to znam.... Izbegavam koliko mogu da im dajem ali.... Ako nisu na kompu oni su na tel, pogotovo sada kada je napolju pakao i kada ne smem da ih pustim da izlaze mnogo na sunce.. Bas zajebano. Ovde kod mene roditelji dopuštaju deci sve u vezi društvenih mreža, deca od 10 god imaju insta profile i okupe se na jednom mestu i komuniciraju preko mobilnih. Ma strasno
pre 9 dana, 19:32
Trenutno je aktuelna prica o zlostavljanju dece putem medija, u ovom slucaju putem youtube-a. I sama sam odgledala nekoliko videa u kojima su deca, napljuvana od strane vrsnjaka zbog videa koje snimaju, bila na ivici da izvrse samoubistvo. Nemam decu, ali ako im sada dozovoljavate da snimaju besmislice za yt (jer, realno, kakav savet mogu dati deca od 10-ak godina?) pod njihovim izgovorom da mogu da zaradjuju (veoma tesko, najuspesniji jutjuberi su ulozili silno vreme, godine cak i silan novac da bi ista pocelo da im se vraca) stvar se vrlo lako moze oteti kontroli i mogu postati mete internet zlostavljanja, sto nimalo nije naivno. Kao sto rekose zene iznad, nadjite im zabavu; Ako bas ne mozete da ih odvojite od racunara, u sta cisto sumnjam jer mi ne delujete neozbiljno, onda morate nadgledati to sto rade, jer drugog nacina da zastitite svoje dete NEMA. A, da, besmisleno je imati fb i ig u tim godinama. I, realno, vreme nije takvo, ljudi su krivi sto to dopustaju. Moj bratanac uskoro puni 11, da, igra igrice na telefonu, ali su mu drustvene mreze i sl. strogo zabranjeni. Ljutio se-ne ljutio, rec roditelja mora da je zadnja i kraj.
pre 9 dana, 03:22
Гледајте на целу ствар као на модерну кугу. Они генетски имуни ће од тога направити уметност или бизнис. Они који подлегну, остаће најобичнији гејмери-зомбији. Циљ интернет садржаја је јасан; ЈЕДНОУМЉЕ!!!
pre 8 dana, 12:36
Hvala vam devojke
pre 8 dana, 13:55
@Madeleine, slazem se u skoro svemu, izuzev recenice o jednoumlju. Jednoumlje - da, ako se vodimo time sta vecina gleda i slusa, ne jednoumlje - ako imamo sopstvena interesovanja i skonosti.
pre 8 dana, 14:49
Kažem vam, ima on svojih aktivnosti, trenira fudbal od prvog razreda, imam x medalja i pehara, bavi se sportom i nekim sličnim aktivnostima, uči se da pliva, dobar je u školi i sve to stoji, ali me ovo izluđuje. Ko sta radi u slobodno vreme zatvoren u sobi, on stavi one gejmerske slušalice i gleda one dokonase kojima ne vidim svrhu samo snimanja koga oni i šta da nauče?? I igra neke bezvezne igrice neki Brawl Stars, horor igrica Granny i slično tome, stvarno me izluđuje a ne mogu da ga odvrati od toga. A devojčice su podjednako zavisne od tog istog, kao i dečaci, starije od mog sina pa gledaju to isto. A sto se tice instagrama, tu je uglavnom u vezi fudbala, prati i objavljuje,obozava Messija itd....
pre 8 dana, 15:17
Auh 😞 Sve sto pomislim da kazem nije resenje ako zivite u gradu 😞 Mi smo prekjuce nasli mace,igranej ne prestaje (uzrast 4god,5,9 i 11.5 muski,Seka skoro 8)... Roleri,jurke,zmurke,karte (tablic,Uno,pasijans) Izmedju dve vatre Fudbal Lopta - bilo sta,lopta je skroz magic a za decije telo Citanje - sam ili zajedno (nekad nema vremena) Boje je/crtanje/atvaranje Setnja Pomoc u kuci i napolju Mislim da dete nije krivo,ono ni nw zna da moze srugacije... Ja moji ma uzmem telefon sest dana,pa jedan dan istutnje sva sata i cao 📺 gledaju,pink comedy,da Vinci i filmove koje donesem Kad nemaju sta,sede pa pricaju 💕 Ali ako si jedan...ili ako je drugo dwte dosta Mladje/stari je...onda neki hobi ili ljubimac 🥰
pre 5 dana, 23:21
1 2 Sledeći