Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Cedjeni sokovi?

> jelena2606: > Jeste li procitale clanke oko grejpa?Da uopste nije naivan,posbeno ako se uzima dok traje neka terapija....Postoje kolicine koje ne treba da se prekorace jer onda ono sto je zdravo postaje nezdravo...Nije to nova prica..Nego i dalje nemam odgovor koje su to kolicine...Gore gledajuc Esprit je ok i 3l,dok je Nenadu i malo toga napravilo problem > Maglasvuda..Neukusno mi je dosta toga tako da sve stavim u sokovnik i lakse popijem...Jabuku i pomoranzdu limun mogu svaki dan i stavim po jednu...Ali svekla,grejp,sargarepa su mi znak pitanja oko kolicine... Najbolje da pocnes sa malim kolicinama i postepeno povecavas dok ne dodjes do neceg sto je optimalno za tebe. Moje misljenje je da ne treba nista raditi naglo, niti naglo prestati sa nekim losim navikama, niti naglo sokirati organizam sa potpuno prirodnom hranom a do juce ga tretirao djubretom, nego lose postepeno izbacivati, a uvoditi zdrave navike isto postepeno i onda mislim da nikakve stete nece biti. Ja sam i kao dete volela sargarepu i neka optimalna kolicina za mene je dve sirove dnevno mada mi nista nije ni kad ih jedem vise. Ono sto znam je da ne treba preterivati sa njom jer sadrzi secer.
2020 01 09
Grejp ne sme ako se piju lekovi protiv visokog pritiska . I još uz nešto, zaboravih.. Kod sokova se ne aktiviraju pljuvačne žlezde ( žvakanjem) pa nije baš najbolje koristiti ih jčesto er varenje je bolje kad kreće iz usta, a ne samo popiti + gube se odlike vlakana iz povrća, vrlo bitna za rad creva. Uz mnoge vitamine neophodno je uzeti neko ulje ( maslinovo, avokado) jer su rastvorivi samo u mastima i bez njih , tako smućeni u vodi više štete jetri nego što koriste. Kupusi ( svo povrće iz tog roda) su izuzetno zdravi sad za detoks nakon praznika i u kombinaciji s citrusima su odlični za smutije ali hoće i da nadimaju, pa kome to smeta... nemojte. Uglavnom jesti sezonsko voće , povrće, što manje kao sok a što više sveže u salatama bez teških priloga. Ne mešati voće i povrće jer se teže vari tako smiksano. Nikad paradajz uz krastavce. Banana je odlična u miksu s jogurtom (samo grčki) + orasi ili bademi+ med , ali nikako ona sa oznakom 4011. Vrlo teški otrovi , herbicidi su u njoj. :( Moj omiljeni slani smuti iz Nutrubuleta je stablo celera, šargarepa, crvena paprika, pola avokada, režanj cvekle i ražane pahuljice, naravno organske, crni biber i kari. Razređujem ga samo vodom, maslinovim uljem ili grčkim jogurtom. Ništa preterano, sam čovek proceni šta mu prija. Cvekla se po pravilu pije po kašičicu na svakih sat vremena jer je njena resorpcija teška za naš sistem varenja i tek tada je najefikasnija. Samo drvena ili plastična kašičica se koristi za cveklu.
2020 01 09
Da Maculi i to sam negde procitala,a nisam ynala da sargarepu treba mesati sa nekim uljem...
2020 01 09
Koja kap ulja , dovoljna je . Ili nešto masno poput avokada staviti uz šargarepu, crvenu papriku, paradajz.. :") Evo ja sad pijem vitaminske kapi D 3 zbog moje štitaste, pa uz njih uzmem koju kap ulja od avokada zbog bolje resorpcije-ima ga u Lidlu. Ali moram i na sunce bar 2X po 20 min dnevno, šetnja i sunčanje 8-) . To je dobro i protiv zimske depresije , kažu. :) Samo ne znam po zagađenom vazduhu u Bg, da li uopšte vredi šetati se zbog zdravlja .... x-)
2020 01 10
Avokado,pravim kao neku pastu.Ispasiram ga stavim beli luk,limetu i maslinovo..Mazem ga na tost ili stavim preko mesa ili u burito kao sos..Nisam sigurna koliko su kvalitetna ulja koja su kod nas u prodaji..Mislim koristim kokosovo i naravno maslinovo,tj kupim ovde kada potrosim ulja koja nabavljam sa raznih strana kada mi se ukaze prilika. A sto se setnje tice..Pre neki dan kazem povisenim tonom detetu"Ustaj,ostavi te igrice,oblaci se,mora da se koristi kiseonik sto vise,idemo napolje!!!",izadjem prosetam psa,kosa mi se usmredela katastrofa.Ulazim u kucu,i krecem"Skidaj se,zatvaraj prozore,nigde ne idemo!!"ahahahahah.Gleda me klinac kao ludu nastu..Naravno objasnih mu o cemu se radi.
2020 01 10
Meni deca u Bg; dođe mi da im kupim gas maske ... Užas!! Ovde na severu Vojvodine divno. Zatvorili nam skoro svu industriju , nema šta da nas truje, pa bar uživamo u vazduhu . Voda je već druga priča... x-) Da ne idem off teme, raspitah se malo kod nutricioniste i definitivno prava mera svega je koliko staje na dlan( 2 šargarepe, paprika veća ili dve manje , pečurke ... ) i toliko ne može da škodi. To je kao neki prirodan odnos "dlan-želudac-dnevne potrebe" a kod orašastog voća se računa površina poluzatvorenog dlana. Ne znam kako da se uklopim u taj račun s lubenicom? :') Nikad ne treba kupovati masl. ulja od komine, uvek ono koje je hladno ceđeno ,a najbolje je s Krita ,koliko znam. Ovo od avokada je isto odlično , iz Lidla , mada je 250ml dosta skupo, ali ok, to su dobra ulja .:)
2020 01 10
1 2