Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Drugo /

Razgovori /

Modni brendovi i uslovi rada za one koji siju odecu za njih

Zanima me koliko su clanice upoznate sa radom kompanija svojih omiljenih bredova, tj sa uslovima u kojima se oni proizvode? Pre par godina sam slucajno naisla na dokumentarac o teskim uslovima rada, malim zaradama i raznim drugim slucajevima mobinga u azijskim zemljama treceg sveta koji se oddigravaju u pogonima za sivenje. Cesto se desi da neki radnik na etiketi napise "poziv za pomoc" koji posle otkrije kupac u Evropi ili SAD-u, pa tim za odnose sa javnoscu tog brenda uvek ima istu pricu "kako je njima bitno u kakvim uslovima njihovi radnici borave, da se oni bore za bolje sutra, da aktivno ucestvuju u resavnju takvih poblema..." i jos gomilu drugih, mogu slobodno da kazem lazi, sve dok se taj slucaj ne zaboravi. Zahtevi tih radnika nisu se promenili vec 30 godina, znaci poslednjih 30 godina njihovi osnovni zahtevi nisu ispunjeni. U Vijetnamu zarada u pogonu za sivenje je 160$ (da, verovatno je u Vijetnamu standard nizi, ali nije toliko nizak) i ti ljudi su pimorani bukvalno da zivotare. Ja jesam zagovornik toga da si ti kovac svoje sudbine, ali sam isto tako svesna da ako si rodjen u nekom slamu ili faveli treceg sveta, to kovanje svoje sudbine postaje gotovo nemoguca misija. Naravno ljudi ne treba zbog toga da ne kupuju garderobu, vec samo da sire svest i pritiskaju mode brendove da od svoje enormne zarade deo daju i onima koji to zaista i sasiju. Oni bukvalo od prodaje jedne jakne pd 160$ isplate mesecni rad jednog od zaposlenih. Cinjenica je i ta da daju velike pare na reklamiranje, pa kada vidite lep bilbord sa nasmejanim manekenima u kupacem na plazi i kada vidite taj isti kupci u hali za proizvodnju u rukama jedne izmucene zene, sav galmur naprasno nestane.
2016 06 11
Prada miu miu i i nzm jos koje cipele se proizvode kod nas,postoje fabrike u manjim mestima npr u vrscu...firmi se placa 5 ili 10 e po paru,a znate sigurno koliko inace kostaju njihove cipele...da ne pricam o tome koliko im los materijal salju...
2016 06 11
Ja u tome ne želim da učestvujem, pa tako neću ni da kupujem to što nameću i plasiraju. (:
2016 06 12
@pikiatora da, strani brendovi biraju jeftiniju radnu snagu, sto je logicno, ali je to njihovo bogacenje na imenu brenda i stednja na radnoj snazi je otisla u ektreme. Okej je da kvalitetnu stvari platis vise, ali toliko vise... modna idustrija stvara moderno ropstvo. @Prakilica ponekad i ja kazem kako necu da ucestvujem u bilo kakvom konzumerizmu, ali ubrzo shavatim da to nije moguce jer je moderan svet jednostavno takav i sve oko nas je zahvatio odredjeni stepen konzumerizma. ali se bar trudim da promisljeno kupujem i da pravim neki balas i ne idem iz krajnosti u karjnost. Lepo je sto razmisljas na takav nacin :)
2016 06 12
Tako je i kod nas nazalost... U Somboru je fabrika Fiorano (Calzedonia), proizvode donji ves. Plata 20 i nesto hiljada + zene moraju da stoje dok siju. Imaju neke silne norme koje moraju da se ispune na dnevnom nivou. A koliko je jedan njihov grudnjak, gacice, carape - njhova dnevnica nije tolika :@ Mislim da ce jos vise fabrika da se otvara kod nas, jer nazalost u Srbiji plate kakve ima vecina gradjana su smesne i njima se to isplati...
2016 06 12