> srebrna:
> RIŽOTO SA LIGNJAMA
> Za 4 osobe:
> - pirinač za rižoto (kratko zrno, najbolje DM bio ili Scotti, Gallo)
> - 1 paket smrznutih lignji (očišćene, kolutovi i kraci), meni su najbolje Aro lignje iz Metroa, Premia Tempo ali može i Frikom iako su sitnije
> - maslinovo ulje
> - sok od paradajza, oko 250 ml, najbolja je Podravka Passata
> - pola male čaše belog vina, može neko jeftino tipa Smederevka
> - vruća voda
> - crni luk
> - beli luk
> - peršun
> - kesica parmezana
> Lignje odlediti, oprati kratko pod mlazom vode. Ne seći kolutove i krake.
> U dublju šerpu koja ne zagoreva na maslinovom ulju prodinstati glavicu crnog luka i par čenova sitno seckanog belog luka da se zazlate, dodati lignje, promešati, poklopiti skroz, utišati vatru i na tiho izdinstati lignje oko 30 min. Povremeno promešati. Ne mora se dodavati voda jer će lignje same pustiti svoju.
> Nakon ovog se spremite da budete uz šporet :)
> Dodati pirinač, 5 malih, punih šoljica (kao nekad za Tursku kafu, male) i mešati dok se ne zacakli, zatim dodati sok od paradajza, kad zakuva dodavati pomalo vruće vode dok pirinač nije skuvan. Treba manje-više stajati uz šporet nekih 15-20 min dok se pirinač ne skuva. Ne treba ga prekuvati nego da zrno bude malo tvrđe (al dente), pod zubom se najbolje oseti da unutrašnjost bude malčice tvrđa :)
> Kad je skuvan pojačati vatru da sve bućka i uliti belo vino, energično mešati da ne zagori. Isključiti, skloniti i preko naliti kašiku-dve maslinovog ulja, promešati da se zacakli.
> Posuti svežim peršunom.
> Služiti toplo i sa naribanim parmezanom.
> Možda deluje komplikovano, ali nije, jedini smor deo je dok se pirinač ne skuva što treba dodavati pomalo vode i stalno mešati.
> Garantujem svima koji vole ribu i plodove mora da će uživati i da ništa za sutra neće ostati :)
Ovo mi je omiljeno 😋😋😋
> srebrna:
> RIŽOTO SA LIGNJAMA
> Za 4 osobe:
> - pirinač za rižoto (kratko zrno, najbolje DM bio ili Scotti, Gallo)
> - 1 paket smrznutih lignji (očišćene, kolutovi i kraci), meni su najbolje Aro lignje iz Metroa, Premia Tempo ali može i Frikom iako su sitnije
> - maslinovo ulje
> - sok od paradajza, oko 250 ml, najbolja je Podravka Passata
> - pola male čaše belog vina, može neko jeftino tipa Smederevka
> - vruća voda
> - crni luk
> - beli luk
> - peršun
> - kesica parmezana
> Lignje odlediti, oprati kratko pod mlazom vode. Ne seći kolutove i krake.
> U dublju šerpu koja ne zagoreva na maslinovom ulju prodinstati glavicu crnog luka i par čenova sitno seckanog belog luka da se zazlate, dodati lignje, promešati, poklopiti skroz, utišati vatru i na tiho izdinstati lignje oko 30 min. Povremeno promešati. Ne mora se dodavati voda jer će lignje same pustiti svoju.
> Nakon ovog se spremite da budete uz šporet :)
> Dodati pirinač, 5 malih, punih šoljica (kao nekad za Tursku kafu, male) i mešati dok se ne zacakli, zatim dodati sok od paradajza, kad zakuva dodavati pomalo vruće vode dok pirinač nije skuvan. Treba manje-više stajati uz šporet nekih 15-20 min dok se pirinač ne skuva. Ne treba ga prekuvati nego da zrno bude malo tvrđe (al dente), pod zubom se najbolje oseti da unutrašnjost bude malčice tvrđa :)
> Kad je skuvan pojačati vatru da sve bućka i uliti belo vino, energično mešati da ne zagori. Isključiti, skloniti i preko naliti kašiku-dve maslinovog ulja, promešati da se zacakli.
> Posuti svežim peršunom.
> Služiti toplo i sa naribanim parmezanom.
> Možda deluje komplikovano, ali nije, jedini smor deo je dok se pirinač ne skuva što treba dodavati pomalo vode i stalno mešati.
> Garantujem svima koji vole ribu i plodove mora da će uživati i da ništa za sutra neće ostati :)
Ovo mi je omiljeno 😋😋😋