Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Pitanje za ljubitelje orhideja?

Ima li neko ko je zaludjen orhidejama kao ja? Imam ih desetak i sada se desilo nesto strasno, bube neke ih napale, tretiram ja to insekticidom, bez lisca ostale skroz, korenje sam posekla sve sto je bilo osteceno koliko sam mogla, presadila ih u novu zemlju. E sada Imam dve bebe orhideje koje su pustile tek po neki list i koren, presadila bih ih od maticne biljke u zasebnu saksiju, za svaki slucaj ako ove ne prezive da spasim bar njih. Da li da ih diram iako su tako male ili da rizikujem i cekam? Da li odmah u vecu saksiju ili u vodu da ih stavim? Ili da ne diram nista da cekam do proleca?
2021 11 20
Konkretno za to nemam savet ali sam videla kod jednog decka koji je bio na Baliju da su mu rekli da orhideji umesto vode daje caj od iskuvane bananine kore. Probala sam i ne mozes zamisliti kako cvetaju od toga!
2021 11 22
Ima nas "zaludjenih" jos :") Ja ih imam preko 20...ali moram da priznam da nikada nisam imala problema ni sa kakvim bubama kod njih. Neke mi jesu uginule, neke su mi i sad bolesljive...ali iskljucivo ako ih kupim sa istrulelim korenom jos u radnji ili ako mi krene truljenje usled neke zaostale kapljice vode izmedju listova. Bebe na maticnoj biljci se zovu keiki, nisu bas cesta pojava pa nemam mnogo iskustva sa njima. Da nemate taj problem sa bubama - preporuka je da se bebe ne seku sve dok njihovi korencici ne budu duzine od oko 5-7 cm. Do tad se ljudi dovijaju svakako: tipa zamotaju sundjer oko korencica da bi mogli ponekad da ga navlaze i time omoguce "polivanje" beba. Druga stvar: napisali ste "presadim u novu zemlju"- nadam se da ne mislite na pravu zemlju nego bas supstrat za orhideje. I trece: opet generalno neki savet bi bio da nikad ne zurite sa presadjivanjem orhideja u vece saksije - one vise vole da im je koren zbijen, tako brze napreduju. Naravno, kad mnogo porastu i kad postane bas, bas tesno - onda ide u saksiju za broj vecu ali do toga ima "iha ha". :)
2021 11 22
Da da mislila sam bas na supstrat za orhideje. Presadila sam te mlade biljke, odvojila ih od maticne, ali mislim da sam podanila. Uplasila sam se da mi ne strada sve zbog buba pa sam ih zato odvojila. Ne bih da ureknrm ali izgleda da sam uspela da ih iskorenim I da ce do proleca biti potpuno zdrave biljke 😊 pokusacu to sa bananom, mada nisam imala problem sa cvetanjem, evo za sve ove godine te bube su mi prva glavobolja. Koliko cesto smem da radim to sa bananom?
2021 11 24