Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

O korisnicima sajta mojekrpice.rs /

Vintage vs Retro

Zdravo svima! <3 Zašto se tag vintage na sajtu koristi za stvari koje nisu vintage? Pod terminom vintage podrazumevam stvari koje su stare bar 15-20 godina, a termin retro bih koristila za H&M, Pull&Bear, Zara garderobu koja je samo u tom fazonu/stilu. Po mom mišljenju napisati da je nešto vintage, a trenutno se prodaje u Zari ili je iz prošlogodišnje kolekcije Pull&Bear-a, je lažno predstavljanje predmeta. Razumem da je popularan tag i da članovi žele da dođu do što većeg broja kupaca, al se ne slažem sa pokušajima obmane korisnika na takav način. Šta mislite o tome? Da li je još neko primetio ovaj fenomen i da li još nekome smeta?
2023 08 03
Mislim da nije obmana u vecini slucajeva, vec samo neznanje. Nekome je second hand i vintage sinonim.
2023 08 03
I ja sam sigurna da pola njih ne zna sta znaci vintage, a neki se mozda i prave blesavi.
2023 08 03
Sigurno da sam nekad stavila vintage pre nego retro i iskreno da vam kažem ni na kraj pameti da razgraničim ta dva. Sigurna sam da nije obmana (bat 99% nas) jer koliko god da je tag "aktuelan", oni što traži vintage mogu svi da kliknu na oglas ali džabe kad to nije ono što traže i uzaludno bi pokušavali da ih *namamimo*😁
2023 08 03
Bar* traže*
2023 08 03
Evo mog iskustva… Nikada nisam bila neki strucnjak na tu temu, a onda je pre izvesnog vremena jedna clanica potrazivala vintage stvari i ja sam joj poslala link jaknice koju mozete videti na slici ispod, jer sam smatrala da se donekle moze svrstati u tu kategoriju….Ona me je malo “prekorila “ 😆, rekavsi da je u pitanju stil “retro 2000-te”… Meni i dalje mnogo toga nije jasno, hahaha, ali eto, mozda nekome pomogne…🍀 ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/0382c1b7e3b94588da05b0a3c953ef8c.jpg)
2023 08 03
Mislim da većina ne razgraničava neke pojmove, pa ni ta dva i ja često u opisu za vintage garderobu pišem i retro, isto kao što ne znaju ni da se piše šorts pa u tagove stavim i šorc. Ne smeta mi nešto posebno kad vidim uljeza među vintage garderobom ali mi je žao što nam sigurno dosta takvih stvari promakne jer članice ne navedu ni jedno ni drugo u tag, već samo napišu na primer "pantalone" i to onda zapadne ko zna gde, još pogotovo ako ni marku ne navedu, a markirano je i blaga ostanu neprodata, a sa adekvatnim tagom bi za jedan dan otišlo. 😁
2023 08 03
> Anja0404: > Evo mog iskustva… Nikada nisam bila neki strucnjak na tu temu, a onda je pre izvesnog vremena jedna clanica potrazivala vintage stvari i ja sam joj poslala link jaknice koju mozete videti na slici ispod, jer sam smatrala da se donekle moze svrstati u tu kategoriju….Ona me je malo “prekorila “ 😆, rekavsi da je u pitanju stil “retro 2000-te”… > Meni i dalje mnogo toga nije jasno, hahaha, ali eto, mozda nekome pomogne…🍀 ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/0382c1b7e3b94588da05b0a3c953ef8c.jpg) Niste vi uopšte pogrešili samo je ona trebala da navede dekadu koja je zanima. Y2k je isto vintage, ali ona je možda tražila stvari osamdesetih, devedesetih...
2023 08 03
E, hvala puno 😃😃😃 > DoliBlack: > > Anja0404: > > Evo mog iskustva… Nikada nisam bila neki strucnjak na tu temu, a onda je pre izvesnog vremena jedna clanica potrazivala vintage stvari i ja sam joj poslala link jaknice koju mozete videti na slici ispod, jer sam smatrala da se donekle moze svrstati u tu kategoriju….Ona me je malo “prekorila “ 😆, rekavsi da je u pitanju stil “retro 2000-te”… > > Meni i dalje mnogo toga nije jasno, hahaha, ali eto, mozda nekome pomogne…🍀 ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/0382c1b7e3b94588da05b0a3c953ef8c.jpg) > Niste vi uopšte pogrešili samo je ona trebala da navede dekadu koja je zanima. Y2k je isto vintage, ali ona je možda tražila stvari osamdesetih, devedesetih...
2023 08 04
I mene to nervira. Ulazim u kategoriju vintage jer gledam da kupujem starije stvari, a uglavnom su skorije Zarine haljine. Bukvalno ima 10 drugih kategorija za haljine gde mogu da stanu sve ostale, a vintage je samo za vrlo stare stvari. Mešanje otežava pretragu na sajtu
2023 08 05
Ja sam se dvoumila da li da stavim "vintage" ili "retro" ovde: https://mojekrpice.rs/items/zene/9970007/bunda i pošto nisam znala, nisam stavila nijedan tag :'D Sad, iz ovog objašnjenja, vidim da je trebalo "vintage". Hvala :)
2023 08 06
> absanja: > Zdravo svima! <3 Zašto se tag vintage na sajtu koristi za stvari koje nisu vintage? Pod terminom vintage podrazumevam stvari koje su stare bar 15-20 godina, a termin retro bih koristila za H&M, Pull&Bear, Zara garderobu koja je samo u tom fazonu/stilu. Po mom mišljenju napisati da je nešto vintage, a trenutno se prodaje u Zari ili je iz prošlogodišnje kolekcije Pull&Bear-a, je lažno predstavljanje predmeta. Razumem da je popularan tag i da članovi žele da dođu do što većeg broja kupaca, al se ne slažem sa pokušajima obmane korisnika na takav način. > Šta mislite o tome? Da li je još neko primetio ovaj fenomen i da li još nekome smeta? Da, slažem se sa Vama. Termini VINTAGE i RETRO se jako razlikuju i ne mogu se koristiti u istom kontekstu. Termin vintage je preuzet iz enologije, nauke o vinima, označavao je najbolju berbu iz neke pređašnje godine. VINTAGE označava predmet star najmanje 20 godina, ali ne bilo koji predmet koji je npr. iz 60tih, 70tih itd, već onaj koji je izuzetan, poseban, neka vrsta klasika u svojoj grupi. Znači, ne može sve što je staro biti vintage, mora imati poseban, izuzetan stil, kvalitet, nešto po ćemu se izdvaja, kao i ta vina. Retro ne označava starost već stil, to su stvari novijeg datuma koje samo po stilu podsećaju na nešto od ranije. Tako da nijedna npr stvar iz Zare ne može biti vintage već samo retro, jer pitanje je da li će te stvari iz FF posle 20 godina iko smatrati kvalitetom ili klasikom posebne vrednosti u bilo čemu. Ja sumnjam.
2023 08 07