Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Drugo /

Razgovori /

Iskustva sa malim zekanima!

Drage moje, dobila sam na poklon preeeslatkom malog belog zekana, i kod mene je evo sad ce druga nedelja, porastao je, i sve je super, samo sto jos moram da mu kupim plasticnu posudicu u koju ce da obavlja nuzdu pored kaveza, za sad koristim kutije od patika i slamu... Ako neka od vas ima neki savet i iskustvo za malim ukrasnim zecevima! Hvala <3
2018 03 19
Evo ja da kazem. Imala sam kunica istog, lavlja glava, ziveo je 5 godina. Uginuo je od upale pluca od virusa koji je dobio jer je dosao u kontakt sa hranom koja je bila gde su bile macke sa ulice. Prvo jako su osetljivi, i moraju se nadgledati, pogledajte na internetu sta sme, a sta ne sme da se jede, Sto se tice zubica, kupite mu nesto tvrdo da gricka, da bi ih trosio, inace ako se ne trose, javlja se malokluzija, sto je preteran rast zuba, pa oni rastu kao nokti, i moraju se svake 3 nedelje kratiti kod veterinara, jer mogu da naprave ogromne probleme. Nokte isto skracivati na par meseci. Oni su jako ciste zivotinje, mrze prljavstinu uzasno. Moj nije podnosio piljevinu, bukvalno je sve izbacivao van kaveza, i onda ostane da lezi na dnu kaveza, cistom. Mi smo piljevinu izbacili, i staviljali isecene kartonske kutije, velicine dna kaveza, obmotane ubrusima, i to se menja dva do tri puta dnevno jer oni jako cesto piske i kake, a ne vole prljavo. Ovo je mom kunicu prijalo jer mu je uvek bilo cisto i suvo. Seno se daje svaki dan bukvalno, to im je jako potrebno, i obozavaju da ga jedu. Vodu stalno menjati, vole cistu vodu i nece da piju ako im je prljava. Pratite njegov karakter, nas kunic je bio velika maza, ali je umeo da bude jako tvrdoglav i prgav ponekad. Oni obozavaju da se maze i greska je da se ne mogu navici na vas i iskazivati ljubav. Nas je dolazio svaki put do nas kad nas vidi, gurao glavicu da se mazi, mazili smo ga satima, jer njima to jako prija. Sto se hrane tice, obozavaju spanac i zelenu salatu, sargarepu i kupus ne nesto specijalno, vole persun i celer. Moj je obozavao koru od jabuke i bananu, slatko mu treba davati u umerenim kolicinama. Mi smo naseg kastrirali posle manje od godinu dana, jer je postao nemoguc zbog hormona. Nakon kastracije je bio kunic kog biste mogli pozeleti. Toliko od mene, slobodno pitajte ukoliko vas nesto jos zanima :)
2018 03 20
Hvala vam drage na savetima kratko ga imam a vec ga obozavammm i pazicu na njega! <3
2018 03 23
Nema na cemu! <3 Sve sto treba pitajte, bolje tako.
2018 03 23
Ćao, javljam se i ja :) Imam patuljastog kunića, lavlja glava. Sad mu je 2 godine. U početku sam na sve pazila, baš sam strogo vodila računa o tome čime ga hranim, jer sam čula da ne smeju zeleniš, ne smeju ovo, ne smeju ono. Sad sam već uz njega nekako naučila šta mu prija. Moj je u početku jeo samo peletiranu detelinu, kasnije sam nakon pola godine mu ubacila razne granule i seno. Posle godinu dana sam se malo opustila i počastila ga sa ljuskom od jabuke, korom od banane (i to sam shvatila da voli tako što je sam umeo da se uvuče kod mene dok jedem voće i krade od mene). Kasnije sam primetila da jako voli suv hleb...ali baš osušen, kad je hrskav. Dobila sam i male zečiće i vidim da isto to i oni vole da jedu...znači granule, ljuske od jabuke, banane, salata, osušen hleb...e da, voli i štapiće da gricka. Treba ih samo čuvati od promaje i ne kupati ih, bar sam tako čula od tog momka od kojeg sam ga kupila. Divni su, uživaj sa svojim ljubimcem :") <3
2018 03 26