Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Lepota, stil, zdravlje /

Ishrana, recepti, ekologija /

Domaca hrana

Vec duze vreme,po internetu trazim prodaju domace hrane.Vise mi se povraca ali bukvalno,pa se tako izrazavam od mirisa mesa kada ga kuvam ili pecem,od mirisa jaja,od odvratnih "delikatesnih" proizvoda...Mislim na sve brasno,kozije mleko,sir ,meso,pecenice,prsute,voce povrce...Nekako mi je nesigurno,a i cini mi se da je sve to u stvari komercijala,preko interneta.Posto mi kazu domace pile,a tesko 2.5 kg,Iz mog ugla su pilici pravi do 1.5kg..A i razne prevare su u pitanju ,da bi se plasirale stvari kao domaci proizvod...U med trpaju sirupe,boje zumance sto pored koncentrata stavljaju sargarepu,pa jaje ima super boju..itd..Svasta su smislili... ,:) ...Pa pomislih da otvorim i ovde temu da vidim ima li preporuka,za prehrambene proizvode,od koga ih kupujete ili narucujete...
2018 12 16
Super tema! Ja idem vec dve godine na istu pijacu i onda vec imam mesara za kog provereno znam da mu je meso ok, (junetinu lepsu od njihove nisam nigde videla )koje sam davala i klincu od prvog dana, imam baku od koje uzimam jaja, piletinu sam pokusavala da nadjem domacu koja trci po dvoristu i rucka kukuruz ali niko nece da proda, svi cuvaju za sebe, decu, unuke itd pa je uzimam u jednoj radnji gde imaju uvek veliki promet i prodaju samo to, pa racunam sveze je. Za med prvi put ovo cujem, strasno. Uglavnom uzimam na onom sajmu meda u oktobru, a ako zafali isto na pijaci kod jedne zene, kao i mlec i nezamenljivu propolis mast. ❤ Sve u svemu, tesim se da je zdravije uzimati na pijaci nego u Maxiju ili Idei, meso iz tih prodavnica kategoricki odbijam da dajem detetu, a i ja izbegavam da jedem. Voce i povce kako naletim. Generalno je u danasnje vreme sve prskano ili puno antibiotika. Inace pre nego sto sam rodila dete otprilike nisam znala ni gde je pijaca, ali motivacija je cudo 😆
2018 12 16
P.s. znam da imaju prodavnice organske hrane po netu, ali da placam 3 tikvice 400 din, hm 🙄
2018 12 16
Ta organska hrana,uzimala sam nesto,nema veze sa domacom....Mi smo imali bracni par koji je ziveo na salasu kod Subotice...Ljudi su imali sve za sebe,nisu se bavili time,pa smo se mi tu "privaljivali",posto im nije trebalo za njih toliko...To su bili ti pilici koji trce po dvoristu,mali..i sve ostalo...Medjutim kako kod njih to ide...Kada vise nisu mogli da rade,preselili su se u Suboticu,a salas je ostao napusten...Skoro sam dobila jedno domace pile.i jaja.Tina,to je nebo i zemlja...Neuporedivo i boja i miris i ukus....I tako cackam na sve strane i raspitujem se,ne bi li pronasla neki izvor domace hrane...Imam neku familiju u Ivanjici,...Niko se vise ne bavi seoskim domacinstvom,vecina je pocela da kupuje namirnice u Maxiju ,ni za sebe vise nemaju domacu hranu...Ne zato sto ne mogu da rade,nego nece..I ja kupujem uglavnom na pijaci,ali mislim da je za nijansu bolje od onoga sto prodaju u maxiju...Ono sto ja imam da preporucim su maline...Ljudi u Arandjelovcu su napravili malinjak u sred neke vukoj...e...Kilometrima daleko od urbanog dela,cak okolo nema ni seoskih kuca,struje...Nisacim ih ne prskaju,isla sam licno da vidim...Pitam ja kako opstaju,a ne prskaju ih bas nisacim...Kazu mi nema u okruzenju nista sto bi preslo na njih...Gaje nekoliko vrsta malina.I kupine..Cena je nesto malo veca od ovoga sto kupujemo na pijaci...A dobila sam preporuku za neko brasno sa Zlatibora heljdino i speltino,kazu da je odlicno.Drugarica koja bas pazi na ishranu,u smislu da jede domace,mi kaze,da joj je cela kuca predivno mirisala kada su od tog brasna napravili hleb...Treba da ga narucim ovih dana..Pa javljam kako je...Samo prvo da naucim,kako da umesim taj hleb od spelte i heljde ,:)
2018 12 17
Jelena i Tina, slažem se u potpunosti za sve ovo što ste napisale. Meso, jaja, med i sl. koji se kupuju po marketima daaaleeekooo su od onoga što se naziva domaćim. Sve je prepuno hemije. Voće i povrće uzimamo na pijaci kod dva prodavca koji su nam, ono, provereni. Za meso i dalje moramo "ganjati" po mesarama, i imamo ovde u Vinči jednu odličnu mesaru gde su cene malo jače ali čovek koji drži tu mesaru drži svoju stoku, živinu i sve je domaće i uvek sveže. Prvi put kada sam spremila jelo od mesa iz te mesare bila sam najprijatnije moguće iznenađena, jer ono što smo do tada uzimali po nekim drugim mesarama ili nekada po marketima, nije bilo ni prineti ovome. Inače, pokojna baka je imala svoju stoku, živinu, bašte i voćnjake. Žalim za tom hranom jako, jer to je zaista ono što je bilo uistinu domaće. Baka je i testenine pravila sama, nikada ih nije kupovala. O jajima da ni ne pričam, ona prava domaća. Mleko takođe, sveže izmuženo. Tada ništa od suhomesnatog nismo kupovali jer deda je pravio sve- kobasice, slanine, šunke, butkice... Veliki sam protivnik salama, pašteta i sl. oduvek, nikada to nisam jela, niti ću. Generalno, ne razumem baš najbolje ljude koji vole takve nazovi prerađevine, jer to je za mene lično najgori otpad. Što se meda, saći, propolisa tiče imali smo komšiju koji je imao svoje pčele na nekoj svojoj livadi van svog ovog urbanizma, od kako je on preminuo ne sećam se kada sam poslednji put negde kupila med. Ne želim, jer sve su to "ušećereno-sirupni" proizvodi koji samo na oko izgledaju lepo, cene neuporedivo veće od onoga što je prirodno. Hemiju ne želim da kupujem, osim onih sredstava za ličnu higijenu i kuću, sanitarije- to moram, jer još koliko sam ja upućena nije još tako nešto "izmišljeno" domaće, osim domaćih sapuna koje su starije žene pravile.
2018 12 17
Jelena, sve što praviš od bilo kog drugog brašna ne stavljaš kvasac, nego umesto kvasca ili prašak za pecivo ili, što je po meni bolja varijanta, kašičicu sode bikarbone. Ako praviš hleb od heljdinog brašna onda moraš dodati i neko drugo brašno, odnos 3:2, jer heljdino brašno ne može samo imati dobru strukturu. Kvasac i ako stavljaš, onda koristi sasušeni a ne onaj u kockama.
2018 12 17
Ja sam speltino i heljdino mesala sa belim i pravila, manje vise odokativno, stavila klasican kvasac, tukli smo se ko ce da pojede 😆 Mozda sam samo imala srece da mi uspe, nisam znala da je pravilo da ide kvasac taj u kesici?
2018 12 17
Mnogo recepata ima,negde ubacuju kiselo mleko ,a negde i jaje,negde kvasac,negde prasak za pecivo....
2018 12 17
> TinaKris: > Ja sam speltino i heljdino mesala sa belim i pravila, manje vise odokativno, stavila klasican kvasac, tukli smo se ko ce da pojede 😆 > Mozda sam samo imala srece da mi uspe, nisam znala da je pravilo da ide kvasac taj u kesici? Nije pravilo, ali je bolji od onog klasičnog "svežeg" kvasca u kockama. Ja sa njim pravim kiflice od integralnog i ražanog brašna, budu mmmmmmm.... 😉😊 I za ovo obično belo brašno je isto meni super taj kvasac. 😊😊
2018 12 17
> jelena2606: > Mnogo recepata ima,negde ubacuju kiselo mleko ,a negde i jaje,negde kvasac,negde prasak za pecivo.... Kiselo mleko "podiže" testo, i ono uglavnom ide u kisela testa. Jaje vezuje, to znamo već, a o ostalim "špecijama" napisah već. 😉😊 Prašak za pecivo zamenjuje soda bikarbona.
2018 12 17
Znam,nego ja ne bih da izbegnem kvasac,probala sam sa praskom za pecivo,ne dize mi se testo kao od kvasca..Nije mi to to :(
2018 12 17
Moji roditelji uzgajaju piliće u vikendici,pilići jedu koncentrat jer ne bi mogli da rastu,napolju su,jedu travu i 10 dana pred klanje im se da kukuruz da se očiste,to čišćenje nigde nećete naći kod onih koji drže velike farme,njihovo pile niti vidi svetlost niti travu.Ukus je fantazija,posebno kad se ispeče celo pile.Dobijamo i domaća jaja od rodbine ali ni to nije domaće jer su koke ogradjene,ne šetaju i ne jedu travu.Čajeve sve berem tamo,ništa ne kupujem,ono što prodajem je čaj od divlje kruške,moje kruške koja raste u šumi.Imamo i povće,najviše volim kad stigne paradajz iz njive,onaj pravi i naravno čeri koga koristim i zaledjenog zimi u čorbama i ostalim jelima gde je potreban paradajz. Nemojte se ložiti po pijacama gde piše organska hrana,ja u to ne verujem,mislim da je to više marketinški,dovoljno je da padne žuta kiša,zatim kemptrejlovi koji mi lete iznad glave često itd.Jedino ako lično poznajete proizvodjača i znate gde,šta i kako to uzgaja. Med sam kupovala od jednog čoveka koji se okrenuo Rusima i njima izvozi.
2018 12 17
> jelena2606: > Znam,nego ja ne bih da izbegnem kvasac,probala sam sa praskom za pecivo,ne dize mi se testo kao od kvasca..Nije mi to to :( Nije, ali ja recimo sada kvasac u ovoj mojoj hrono ishrani ne smem da koristim.
2018 12 17
Ceca25....Za organsku hranu mislim isto...Kupila sam jednom organsko mleko,i prosula ga u wc solju,na sve je licilo sem na mleko....Da li imate neku preporuku za kupovinu,mislim koga da preporucite.. .Sto se meda tice danas mi je stigao,..mesavina i bagremov med,naravno po preporuci..Pcelarstvo Stanojevic iz Smedereva...On prodaje i neke kreme sa apitoksinom,medom i jos necim..Ne pegla bas bore,ali kazu da je odlicna,dve moje drugarice je koriste..Ja zbog seboreje ne mogu,ne prija mi
2018 12 17
Sinoć sam ovde ostavila poduži komentar ali ga danas nema... Nema veze. Možeš da praviš beskvasne hlebove kao što su nekada pravili naši stari. Jeste proces od više dana, ali ako ti uspe, uvek ćeš imati u frižideru starter kulturu za novi hleb. Takav hleb je zaista divan, pun rupa, krckav i svež i do 7 dana a i potpuno zdrav. Ako te zanima mogu da ostavim link.
2018 12 17
1 2