Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Milica Kostic 1974

Vecina vas sigurno zna pricu o ovoj devojci koja je rćte davne godine skocila sa 11og sprata od potencijalnih silovatelja. Ja sam znala otprilike, ali ne u detalje. Juce citam i vidim da je Spc kanonizovala, da joj je napravljena i freska i citam komentare i moram reci da sam u najmanju ruku u soku. Zaista mi je zao te devojke i toga sto se desiko, ali kakvu poruku ostavlja velicanje njenog postupka u toj situaciji? Pritom, govorimo o tome da na njenom telu posle obdukcije nije bilo nikakvih telesnih povreda od strane tih indijanaca (ne umanjujem značaj zlocina, ali po prici vidi se da se ona branila, a da oni nisu uspeli u nameri, odnosno nisu bili dovoljno reseni, dakle bilo je kolebanja. Da su hteli cvrsto, bez problema bi je silovali, jer ona jedna je, realno nemocna naspram njih 5)Dakle, postojale su sanse da ih nadmudri, da mozda i ostane netaknuta i da se iskobelja, a ona je odlucila da skoci sa 11og sprata kako bi odbranila cast.
2021 09 28
Zatim se njen potez naziva herojskim, ulazi maltene u red svetaca, izaziva divljenje. Kakva je to poruka za zrtve silovanja, bolje da ste se ubile? Zar nije herojski izaci ziv kao pobednik, u inat zlotvorima, pomoci drugima svojim iskustvom, ziveti zivot punim plucima i uciti svoju decu nekim dobrim stvarima.
2021 09 28
I da napomenem da te, danas vec matore ljude, u komentarima ljudi opisuju kao ubice i navodi se da su je oterali u smrt. Realno, oni jesu bili delikventi i pocinili su zlocin, ali je definitivno nisu ubili, niti oterali u smrt, ubila se sama. Jedan je cak posle svedocio da nisu smeli da je ostave samo, verujem da su i oni sami, koliko god da su se spremali da pocine nesto tako strasno, posle tesko ziveli sa cinjenicom da se ubila zbog njih. Ili mozda ja samo tako zelim da verujem. I uporedjuje se dosta njena sudbina sa sudbinom Tijane Juric, sto nije ni slicno, da se ne lazemo. Licno me nekako iznervira toliko koncentracije na jedan zlocin, a desi ih se hiljadu godisnje i svaki bi trebalo da sluzi kao opomena za drustvo, ali velicati cin samoubistva i jos kroz literaturu usaditi mladim devojkama kako je to bio najbolji izbor u toj situaciji, umesto spasavanja zive glave, u najmanju ruku mi je sumanuto
2021 09 28
Kao i apsolutno sve što SPC radi 🤷🏼‍♀️ jedna u nizu budalaština i plus totalno u neskladu sa onim što propovedaju.
2021 09 28
Najveći greh je ubiti se, veći nego da ubijete drugog, jer ne možete da se pokajete, ako ćemo o crkvenom stanovištu. Panika, tj veliki strah, nas dovodi do neracionalnog resenja, ako ćemo o psihološkom stanovištu. Ne treba deci usadjivati veliki strah i treba se razgovarati o potencijalnim opasnim situacijama i odgovoru na datu situaciju, tj na najoptimalnije resenje. Ne znam sta bih drugo komentarisala, u meni stvaraju jako teška osecanja situacije sa najgorim ishodom.
2021 09 28
Ona se kao ne vodi kao samoubica, nrgo velikomucenica, jer se do smrti branila od napasnika. Nr znam, suludo.. Pritom, njena odluka nije doneta iz straha za sopstveni zivot, po njenim poslednjim recima, njoj je bilo bitno da sacuva,, cast''.
2021 09 28
Znas sta.Nisam upoznata sa situacijom o kojoj govoris.Medjutim ono sto mogu da vidim je da i previse razvlace SPC.Dovode u vezu SPC sa svim i svacim,na poprilicno podrugljiv i primitivan nacin.Samim tim nacinom pisanja,mi izaziva sumnju sve sto govore o SPC.Odmah da se ogradim da i sama nisam neki vernik i imam kritike vezano za Crkvu,ali u nekom drugom smislu i na drugi nacin. Pitanje je sve sto citamo, koliko je tacno i sta je tacno ili se izvlaci iz konteksta....
2021 09 28
Sama crkva je potbrdila, cak je neki mitropolit il sta vec napisao knjigu o ovoj devojci, koja se zove Borba za dostojanstvo, takodje, postoji freska njena, Velikomucenica Krusevacka Milica, sto je meni potpuno bizarno, uostalom kao i citav dogadjaj
2021 09 28
Naravno da je bizarno iz naseg ugla.opet kazem ako ke sve tako bilo i vezano za samoubistvo.Ali isto bizarno je proglasavanje za svetca Stepinaca,pa o tome nema mnogo rasprave,stavise,ne dovodi se u pitanje ispravnost Katolicke crkve,a nije jedina stvar oko koje bi moglo da se raspravlja,ima tu poprilicno"zanimljivih"situacija.Sustina mog posta je da zaista vise ne verujem nista kada se pise o dogadjajima vezano za SPC,jer su prenaglaseni i preterani ,a najveca kritika drustva medija je upravo za nju,sto je apsurd po meni.
2021 09 28
Ma, moja sama poenta i nije spc, vec sami komentari ljudi koji i sami tu jadnu devojku proglasise za heroja i samo vidjenje svega toga iz ugla majke koja ima zensko dete.. Kada bi moje dete skocilo sa 11og sprata da bi odbranilo svoju,, cast'', ja bih se pitala gde sam to debelo pogresila kada je vaspitanje u pitanju. I da li zbog patrijaharnih uverenja vredi zaista umreti.
2021 09 28
Ma komentari ljudi su katastrofalni.Nikada to nisam pratila,medjutim kada je je bio karantin,sam u dosadi pocela da citam komentare na portalima.Zgranuta sam uglavnom.Dosta puta se pitam kakvi su to mozgovi
2021 09 28
Pa da li si videla komentare oko slucaja Mika Aleksic..Kada pocne sa recenicom"Ne podrzavam silovanje...",pa jbt ko podrzava silovanje...do onih"Spalite ga na lomaci bez sudjenja...I manje vise svi komentari idu u nenormalne krajnosti.Bolest...
2021 09 28
Naravno. Takodje, stalno se i vezano za ovaj slucaj spominje covek koji je ucestvovao u tom pokusaju silovanja, kako je na nekoj funkciji u Krusevcu, na nivou neke mesne zajednice. Kao kako je moguce bla bla truc. Ss moralne strane, naravno da to bode oci, sa zakonodavne strane on je svoju kaznu odsluzio, svidjalo se to nekome ili ne i niko nr noze da mu zabrani da zivi zivot kakav zeli. Takodje, bilo je spora oko neke peticijr da ulica dobije ime po toj devojci. Uz duzno postovanje, ne vidim razlog da ulica nosi njeno ime. Valjda ta cast i dalje ostaje umetnicima, politicarima i naucnicima koji su oblikovali nase drustvo ( kakvo god da je) i nasu zemlju.
2021 09 28
Iako je taj iz Krusevca svoju kaznu odsluzio on po zakonu ne moze da bude na toj funkciji ukoliko je osudjivan na kaznu vecu od 6 meseci za krivicno delo. Zao mi je devojke,ko zna sta joj je bilo u glavi,tada je i vaspitanje bilo dosta patrijahalnije.E sad svako pa i SPC ima svoje glediste.Ne verujem da ce zbog toga neko drugi poci njenim stopama u smislu branjenja nevinosti kao casti.Ove nove generacije na to ne gledaju tako. A da je mnogo toga izvrnuto u ovoj zemlji,jeste. Sto napisa ono dete na pitanje kako se zove himna Srbije: Zove se Sacuvaj Boze. Sto se mene tice,dobro je rekao.
2021 09 28
Ne znam koliko je to tacno, trebalo bi Mara kao pravnik da se javi. Dosije uvek ostaje, ali mislim da posle nekog odredjenog vremena i za predsednika moze da se kandiduje. Ali opet, to da li je on na funkciji ili ne, devojku svakako nece vratiti u zivot, potpuno je irelevantno. Takodje, hricanski je i pokajati se i oprostiti itd itd, ako se gleda sira slika. Opet ponavljam, ne umanjujem tezinu zlocina, samo gledam iz sire perspektive, nit sam nju znala, ni tog coveka. Samo smatram titulu heroine preteranom i mislim da se takvim odavanjem pocasti i komentarima u tom kontekstu umanjuje značaj zena koje su prezivele, izasle kao pobednici i nastavile neku vrstu aktivisticke borbe, a mnogo manje komentara vidim na takve vesti. Na ovu vest sam videla toliko komentara koji isticu kako je ona za ponos, kako bi tako trebalo da postupi svaka devojka u njenoj situaciji, umesto da se vise podsticu zene na kurseve samoodbrane i da se usredsredi na to kako preziveti i ostati normslan, u 21. Veku ima ljudi koji takav cudan postupak smatraju herojstvom i podvigom vrednim divljenja, sto je potpuno sumanuto
2021 09 28
1 2