Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Drugo /

Razgovori /

Pranje kozne jakne

Kako perete jaknu od vestacke koze a da se ne osteti? Ima li neko proverenu metodu, savet? Hvala
2022 03 20
Ja se polila kafom, okrenula sam je naopako, zakopčala tako naopako I oprala na 30°C sa minimalnom centrifugom Zatim sam je okrenula na pravu stranu i stavila na ofinger da se suši u hladu (bilo je leto, pa da ne ispuca na suncu)
2022 03 20
I ja u ves masini.. Bas pre neki dan oprala belu, na 30 stepeni i centrifuga 600 😊
2022 03 20
Ja ovde kupujem dosta kožnih stvari. Neke su sa malim oštećenjima, ali najveći problem je to što su prljave. Ne nosim ih na hemijsko. Perem u mašini na nekih 40 stepeni, a centrifuka mi je na 800.možda je treba smanjiti jer mapo pogužva. Za pranje koricstim arielove kesice, mada može bilo koji deterdžent. Kada izvadim iz mašine bez obzira na centrifugu ne ocedi se dobro. Tako da prebrišem peškirom a onda prosušim fenom. Zapravo sušenje fenom mi dođe kao vrsta peglanja da bi se ispravilo. Nedavno sam probala za jakne koje su malo oštećene, akrilnu boju, kod kineza kupljena u nijansi jakne. Na suvu jaknu nanosim boju, može samo na izlizanim delovima. Boja se brzo suši tako da može se dorati malo vode ako se umrlja. Predlažem da nanošenje bude četkicom. Naravno da se ne dobija nova jakna, ali prilično sređena da. Nakon što se boja osuši ponoviti farbanje ako je ostalo šarenih delova. Nakon toga mašem je vazelinom. Ovo prepooručujem za sve što je od prirodne ili veštačke kože. Ako farbanje nije neophodno onda vazelin na čisti predmet. Tanak sloj i lepo utrljati i razmazati da ne umrlja nešto u ormaru. Posebno preporučujem vazelin za stvari koje nisu od koze da ne bi se materijal odlepio, za cipele koje su tako zaštićene od vode, ali ne beskonačno i torbe. Ja sam zadovoljna. Ako planirate da pokušate najpre na nečemu što je starije. Možda ipak nešto ne krene po planu.
2022 04 19