Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Svakodnevica /

Društvena dešavanja /

Ponašanje u marketima

Evo već u nekoliko navrata se susrećem sa ovom pojavom i to najčešće viđam kod žena. Dakle, red za kasu, svi držimo korpe i kako se traka oslobađa, tako ređamo namirnice. Nekoliko puta mi se desilo da lepo sačekam da prodavačica pomeri traku, pa da stavim stvari iz korpe i dok tako čekam obavezno dobijem pitanje od osobe iza sebe "Je l' vi čekate ovde?". Ako stojim u redu, pored trake, naravno da tu čekam. Onda sačekam da prodavačica stavi ono parče plastike što odvaja stvari dva različita kupca. I tako mi se danas (i mnogo puta ranije) desi da žena kreće da ređa stvari na traku preko mojih. Nije sačekala da se traka pomeri, da prodavačica krene da kuca moje stvari... ne, nikako, ona je krenula da ređa stvari na moje. Okrenula sam se da je pogledam, ali je bila zauzeta brisanjem slina. Možda joj se zato žurilo, otkud znam :') I još jedna pojava koju mrzim - tumbanje voća i povrća. Zar je teško pomeriti lepo i gledati da se što manje to povrće i voće pipka? Isto pre neki dan sam uzimala jabuke i žena pored mene krenu da baca narandže okolo i rovari po njima kao da je cela gajba njena. Ne znam stvarno gde se izgubila kultura i osećaj za druge. Razumem, kriza je, svi smo nervozni i nezadovoljni, ali ne moramo se ponašati kao svinje u oboru :')
2022 12 29
Ja sam primetila sve vise otvorenih proizvoda. Otvore pice, popiju malo pa vrate. I za hranu isto, otvore, jedu i zavuku negde. Sad kako ima ova praznicna ponuda pa tamo deo gde stoje slatkisi, brdo otvorenih paketica iz kojih je neko naceo ili pokupio sve, pa otvorena kinder jaja. Uzimaju na delikatesu na merenje, verovatno pojedu i ostave sa strane ostatak. To je ono sto sto mi bas bode oci u poslednje vreme. Druga pojava je djubre na sve strane, najcesce roditelji koji vode decu pa im daju da jedu i piju po trznim centrima i onda samo vidis izmrljena gomila, nesto prosuto i sl. Ocigledno ljudi ovde masovno imaju problem sa kulturom, higijenom, cistocom, postovanjem privatnosti. Ovo poslednje spada i u to sto si ti rekla, kada ti disu za vratom za kasom, u menjacnici, svuda. Prilepe se bez ikakvog obzira. Kad cekam red ne stanem tacno iza te osobe nego se odmaknem malo da ne disem tom nekom za vrat. Ako neko ima logicno objasnjenje zasto se ovako ne vodi racuna neka objasni. Samo da ne cujem one izgovore o nemastini kao izgovoru za sveopsti javasluk i nekulturu.
2022 12 29
Nije nemaština izgovor za nekulturu. Stvarno ne znam šta je i zašto se narod ponaša ovako. To prilepljivanje u redovima mi je posebna priča. Na stanici dok čekam bus, kolika god ona bila, neko će stati pored mene. Ne vidim razlog. Baš sinoć jedna devojka stade pored mene, kao da smo drugarice i poče da rovari po torbi. Morala sam da se odmaknem. Takođe kada se pomerim nekome da prođe u busu, ta osoba baš stane tu i ostanem tako priklještena. Jednom mi se desilo da se jedna žena držala za šipku u busu i da je ruku držala oslonjenu na moja leđa. Ja se pomerala malo po malo, onako suptilno, ali ona sve vreme prati moja leđa. Na kraju sam je otresla. Još se okrenula da me pogleda :') Isto prezirem ljude koji puste pse na povodcu i to tri metra, pa moram da preskačem povodac da bih prošla. Ili kada se rašire po trotoaru i neće da se pomere (pritom pričaju sa nekim ili čačkaju telefon) i onda moram da stanem na kolovoz da bih ih zaobišla. Ja sam rodom iz manjeg grada i takve stvari tamo nisam toliko primećivala. Svi ovi primeri su u Beogradu.
2022 12 29
Svi non stop zvaću, u radnjama popiju sok, pojedu krofnu i zguzvaju papir, svi su gojazni, pri tom nose skupe telefone i biraju skuplje brendove. Kakva nemaština, krajnja nekultura i bezobrazluk. Otvaraju zamrzivace i tako ostavljaju, u prevoz kad udju, ne mrdaju sa vrata iz inata, moraš laktom da ih sateras ili da viknes autoritativno čim udjes da se pomere i da je sredina prazna. Starci i trudnice stoje dok tinejdžeri i malo stariji od njih čačkaju telefone, ja ustajem ljudima malo starijim od mene i duplo mladjim osobama sa malom decom 😄 Beograd je postao velika selendra, baca se po ulicama, psuje, pljuje iz automobila, ali s obzirom da su se tu sakupili ljudi sa raznih strana, to je celokupno nevaspitanje
2022 12 29
Da, kod mene su se doselili neki ljudi sa juga, bas su dobre komsije, kulturni. Dok jedna druga porodica ne znam odakle su dosli, ali se tacno vidi da medju ljudima nisu ziveli. Ono nema kulture ni obzira i ponasa se kao da je cela zgrada njihova. Haos. Zatim i pojava prosipanja pikavaca kroz prozor, sve ono sto se inace baca u kesu pa nosi u kontejner neki to izbacuju kroz prozor. Ne razumem i ne zelim da razumem. Samo hocu neko objasnjenje za takve pojave i resenje. Ne znam da li bi neki prospekt sa smernicama sta je normalno ponasanje, a sta nije, kako se ponasati u zgradi, na ulici, u marketu, primereno oblacenje za odredjene ustanove, primereno ponasanje u javnom prevozu i sl. pomogao. Kapiram da kod nas sve krece od sistema, kako je cela drzava u rasulu, tako se i svi ponasaju po tom modelu.
2022 12 29
To je problem sto se iskvari većina vremenom, širi se energija bezobrazluka, bezobzirnosti i nekulture. Vidi jedan kako radi drugi, pa sto ne bi i on. Ima nekih jako loših sredina, gde je poznato da su ljudi lošeg mentaliteta, dok ima nasuprot tome i onih drugačijih. Kako svi hoce u veliki grad, tu se vremenom izmeni struktura stanovništa. Na kraju krajeva, pogledaš u skupstini kako se ponašaju i sve ti je jasno, da ne spominjem rijaliti programe.
2022 12 29
Ja sam baš pre par dana napisala na forumu kako me je neka žena u pošti razapela što imam i paket i uplatu,a ima ljudi iza mene. Da ne pričam da sam u 7.mesecu trudnoće,jedva izdržala 45min u redu,verenik radi 2 posla i nema mi druge nego da čekam i još budem napadnuta za isto... Nebitno je čak da li sam trudna ili ne,zašto bi bilo koga zanimalo šta ja imam da završim ako uljudno stojim u redu i čekam na to? Naravno da joj nisam uskratila odgovor koji ju je ućutao, ali ostatak dana mi je prošao katastrofalno koliko me je uznemirilo. U prevoz se plašim da uđem,jednom su 5 njih stajali kod prvih vrata i od stomaka nisam mogla da izađem,niko se nije ni sklonio..Mesto nikad ne puštaju iako je bilo uočljivo dok nismo nosili jakne,a još su nas jednom gurnuli i čovek je doslovno pao na mene. Što je najgore,ljudi me gledaju u prevozu,odvratan osećaj. Uvek sam puštala mesto i kad nisam znala šta je trudnoća,starijima,majkama sa decom.. Više i ne idem nigde,sedim kući po ceo dan jedino ako se desi da verenik ima vremena pa me odbaci do mojih.. I iskreno,baš sam razočarana sada kad sam u ovom stanju i vidim kako ljudi nemaju osećaja jedni za druge. Dve godine se prodaju kese,ljudi razapinju prodavce za to, drugi u redu ćute,ne zna se ko je od koga gori.. Danas pustih jednu devojčicu sa 2 artikla na kasi,ona se toliko puta zahvalila da mi je ulepšala dan. Meni je samo jedna ženica ponudila da idem ispred nje,naravno da nisam pristala i nije mi problem da čekam,ali osećaj da ima neko obzira u ovakvom stanju...ne znate koliko znači. Ne znam šta da kažem,osim da sam poražena u kakvom svetu živimo i što se šokiramo na nečiju kulturu.
2022 12 29
Svi hoće u veliki grad jer su veće prilike za posao. Ja u svom gradu ne bih imala posao i zato sam posle studija ostala u Beogradu. Sa sela sam, grad mi je blizu, ali se nikada nisam ponašala kao stoka. Imao je ko da me vaspita. Ni moji roditelji se nisu ponašali tako nikada. Majka mi je bila rodom iz Hrvatske, tako da otud malo drugačiji mentalitet. Nego sam shvatila da što si bolji i kulturniji, to lošije prolaziš ovde. Na primer, kad sam god htela da ispadnem čovek na poslu (najviše zbog sebe, da se ja posle ne osećam loše i da nemam grižu savesti), našao bi se neko da me nagazi. Opstaju samo bahati i bezobrazni.
2022 12 29
Narod samo čeka da na nekome istrese svoje nezadovoljstvo i frustracije. Što kažeš, kese se prodaju dve godine, ali još uvek ima ljudi koji njište na one jadne prodavce. Ne znam kako očekuju ljubaznost kada im svaki dan minimum dve budale budu na kasi.
2022 12 29
Joj, strasno!🫣 Posebno ovo za nacetu hranu i pice! Uzasno! > Esprit21: > Ja sam primetila sve vise otvorenih proizvoda. Otvore pice, popiju malo pa vrate. I za hranu isto, otvore, jedu i zavuku negde. Sad kako ima ova praznicna ponuda pa tamo deo gde stoje slatkisi, brdo otvorenih paketica iz kojih je neko naceo ili pokupio sve, pa otvorena kinder jaja. Uzimaju na delikatesu na merenje, verovatno pojedu i ostave sa strane ostatak. To je ono sto sto mi bas bode oci u poslednje vreme. > Druga pojava je djubre na sve strane, najcesce roditelji koji vode decu pa im daju da jedu i piju po trznim centrima i onda samo vidis izmrljena gomila, nesto prosuto i sl. > Ocigledno ljudi ovde masovno imaju problem sa kulturom, higijenom, cistocom, postovanjem privatnosti. Ovo poslednje spada i u to sto si ti rekla, kada ti disu za vratom za kasom, u menjacnici, svuda. Prilepe se bez ikakvog obzira. Kad cekam red ne stanem tacno iza te osobe nego se odmaknem malo da ne disem tom nekom za vrat. Ako neko ima logicno objasnjenje zasto se ovako ne vodi racuna neka objasni. Samo da ne cujem one izgovore o nemastini kao izgovoru za sveopsti javasluk i nekulturu.
2022 12 30
Ispadne da bolje prolaze bahati, zato i ostali pocnu da slede taj primer. Ja sam jednom čekala skoro ceo sat u banci sa detetom uzrasta oko 5,6 godina i kad sam stigla na red, obezbedjenje dodje s vrata da propustim mladića, da ne pišem kako je dete pocelo da trckara i igra se uveliko. Rekla sam da čekam sat vremena sa detetom i da nemam nameru da ga pustim. Odgovor je bio da to nije dete, u fazonu- velika je. Kao da je on tamo glavni i odredjuje ko će kad da završi, gura svoje poznanike ispred žena sa decom. Pre toga, u posti, sa detetom od 2,3 godine sam čekala regularno i dete je pocelo da trckara posle 15 minuta, te kad sam stigla na red, šalteruša je koleginici prokomentarisala- ovde kao da je obdanište. Znaci, nikad nisam koristila bebu, ni malo dete da nešto brze završim, a dobijem vrlo bezobrazne komentare. To sto se prave ludi kad vide trudnicu sa vrlo uocljivim stomakom, to mi je dno. Meni ne smeta sto ljudi dolaze u Beograd da tamo žive i rade, naravno da ćeš sa visokom školom sebi traziti adekvatnu poziciju, ali mi smeta celokupno ponašanje trenutnih beogradjana. I ja sam primetila veću kulturu u nekim manjim gradovima
2022 12 30
A lizanje prstiju i otvaranje kesa? 😂
2022 12 30
Neka liznu svoj prst kad otvaraju svoju kesu, ali ne moraju u nas zajednicki grad da bacaju prazne flasice po ulici, da pljuju šlajm po betonu gde hodamo i da buše kažiprstom tudje kifle u najavi, bez zaštitne kese/rukavice.
2022 12 30
Liznu prvo da uzmu kesu, a potom da je otvore. U poslednje vreme narucujem online. Manje stresa.
2022 12 30
Da,da,to ste u pravu..ljudi su bahati jer vide da tako bolje prolaze. To je baš sestra prokomentarisala juče,što ona kaže treba biti kulturan,ali ne i ljubazan jer te onda ljudi gaze. Evo i ona je radila u Mangu dok se nije zatvorio i žena je pitala da li ima neki mantil a sestri (19) 1.dan na poslu i ona kaže da će da proveri a žena će na to mužu "i ja našla nju da pitam,jadna ni ne zna šta je mantil". Ona dolazi kući,priča i plače a meni se bukvalno srce cepa. Ljudi su stoka...
2023 01 01
1 2