Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Lepota, stil, zdravlje /

Ishrana, recepti, ekologija /

masna jetra

Jednom prilikom naš kolega koji je bio baš debeljko dođe na posao sav snužden...šta je bilo...vadio krv, masna jetra. I on je, ne bi li to sakrio od žene i majke svoje, stavio slučajno papire baš na prazan kuhinjski sto...i one videle...:) pa em je zabrinut, em izgrđen... Tu se mi svi skupimo da pomognemo, svi čuli da je surutka dobra, nabaviće mu ovaj, onaj...ima u Zlatiborcu... A koleginica naša, najfinija od svih nas, baš dama „na note“; persira svima, kaže: - Znate, kolega, cvekla je isto dobra, možete kao sok. - Joj, ja baš cveklu nikako ne volim. - Ma videćete, kolega – kaže ona zaneto – kada se to pomeša sa jabukom i šargarepom, veoma je ukusno. - Ma- kaže on – probaću sa surutkom. - A ja imam sokovnik, nisam odavno pravila, napraviću sutra i doneti Vam. - Ma – kaže on, držaću se surutke. - Pa dobro -kaže ona – i surutku ću da vam ubacim. Ajao 😊 Posle je ipak dobio lekove, ali meni brat (radiolog) kaže da svaki lek delom šteti jetri, jer se metaboliše valjda njegov nosač, pa si na pozitivnoj nuli. Imate li neku preporuku šta koristiti, moj muž ima masnu jetru, nije pretereano, ali hajde da to na vreme popravljamo...
2019 04 02
Svako jutro na prazan stomak popiti čašu mlake vode sa 25-30 kapi artičoke ( ima ih u apoteci) ili skuvati čaj od artičoke i popiti.Čaj se kupuje u zdravoj hrani. Ne jesti bar pola sata nakon čaja. Ovo raditi stalno , svakog jutra, mesecima jer rezultati ne mogu odjednom. Statini (lekovi) snižavaju loš holesterol ali zaista imaju i kontraefekat. Sve ono sa surutkom može , cvekla i ostalo iz sokovnika ali prvenstveno se mora prestati jesti pržena hrana , ukinuti alkohol i duvan , spavati koliko treba i biti fiziči aktivan . Svakog dana 15 min vežbica i duže šetnje . To obavezno i biće bolje. :)
2019 04 02
lekovi protiv masne jetre i holesterola su izuzetno stetni.Zbog toga dobri lekari njih i ne prepisuju.Masna jetra i holesterol su bolest danasnjice.Nije to nista strasno (naravno ukoliko vrednosti nisu enormne).Ukoliko je osoba gojazna treba da redukuje ishranu naravno.Medjutim masnu jetru i holesterol imaju i ljudi kao ja sa 50 kg i celog zivota vodim racuna o ishrani.To je genetika,stres,sve i svasta. Ima milion biljnih preparata za to.Meni je zadnji put lekar preporucio (neki preparat sa necim iz crvenog pitinca),ne secam se kako se zove.On mi je po prvi put spustio holesterol na normalu.Nije bilo nesto mnogo skupo.Samo neka kaze crveni pirinac za holesterol.Znaju oni.Sve u svemu nista strasno,samo neka redukuje ishranu.Surutku iskljucivo kozju,kravlja je masna.
2019 04 02
Postoji fama oko holesterola koja je potpuno naučno neutemeljena, ali ukorenjena u narodu i kod lekara. Sve je krenulo šezdestih i proizvodnjom semenskih ulja i margarina (koje ni muva neće da jede!) Ne postoji baš nijedan validan naučni rad koji povezuje visok nivo holesterola sa npr. srčanim oboljenjima. Pride, zbog statina je pre nekih 10 godina gornja granica pomerena sa 8 na današnjih 5 i nešto. HDL holesterol nije neprijatelj. LDL jeste delimično, zavisno koje su veličine čestice. Trigliceridi su glavni neprijatelji i zanimljivo je da ih ne izaziva masna hrana, već dapače šećer i visoko prerađena industrijska hrana. Jetra će se najbolje rasteretiti a trigliceridi smanjiti tako što treba maksimalno izbegavati SVE visoko rafinisane industrijske proizvode, sve šećere i izbegavati alkohol ili piti umereno, što je jedna jedinica dnevno za žene, za muškarce 2 jedinice. Suplementacija u vidu sokova, čajeva, surutke su ok ali jedino temeljnom promenom režima ishrane može se očekivati trajni pomak.
2019 04 02
Ovo što je Srebrna navela je moja prof iz predmeta Tehnologija hrane i pića ponavljala do iznemoglosti i uveravala nas na svakom predavanju da slobodno možemo jesti jaja i slaninu bez straha od visokog holesterola :D uvažili smo hehhe
2019 04 02
Pre dorucka kasiku maslinovog ulja i kasiku cedjenog limuna, recept isproban 👍
2019 04 02
Hvala svima :*
2019 04 02
Margarin je izmešljen za ubrzan tov ćurki . Pošto su primetili da im ne prija, da krepaju od njega ,onda je margarin , da se ne baci izum, dobrom reklamom ubačen u ljudsku ishranu. Nikako ga ne jesti , to je skoro plastika. Samo puter može. Srebrna je potpuno u pravu . Potpuna promena jelovnika , nikako teške zasićene masnoće , veštački industrijski šećeri i grickalice , gazirano nikako.. Lek koji je preporučen od crvenog pirinča je Hartikol. Pila sam ga ali mi nije nikakav pozitivan pomak napravio .Vrlo malo. Nisam gojazna , nepušač sam , totalni antialkoholičar , bivši sportista , rekreativno još uvek , ali mi je masna jetra ( zbog kotikosteroida) , što može biti prvi korak ka cirozi . Izuzetno opasno, pa treba ozbiljno shvatiti problem. Ako postoji bol u stomaku nakon uzimanja hrane , pogotovo 4 sata nakon jela, netolerancija prema nečemu, nadutost .. onda pogotovo. Moje dete je doktorant na farmaciji pa mi pomaže savetima da prirodno čistim jetru i sprečim veće komplikacije. Uzimam artičoku, čaj ili kapi, jedem avokado, za grickanje orašaste plodove , šaka dnevno , sve domaće, ništa industrijsko , sve pripremljeno na vodi , puno barenog i svežeg povrća , salate s maslinovim uljem . Samo ribu i po nekad malo piletine , nikako supice iz kesice, gotova jela , već praviti sve čorbice od povrća :šarfgarepa, praziluk, celer, od kupusa i paradajza kao i voće koje je neprskano. Batat krompir, tivica, ludaja ..Začini : origano, lovor, cimet, biber, kari . Ja uzimam i lipov med razmućen u vodi s jabukovi sirćetom, natrevenim korenom đumbira . Mogu i jaja ali ne preterivati. Slanina isto da , ali samo domaća a ne ona naduvana iz salamure od ko zna kakvih nitrata i emulgatora . To je cigla za jetru. Voćne salate , suvo voće , kompoti . Uz to dosta šetnje, neke fizičke aktivnosti. Proces je dug. Ali čovek osetiti olakšanje , postane "življi" , čak se i san popravi, nema umora . :) Nije loše ni za one koji nemaju problem.
2019 04 03
Maslačak je dobar za jetru, sad ga ima. Idi u prirodu, beri negde gde je čisto. Bere se dok ne nastanu klobučići. Beru se listovi, ne cvet. Kući operi, skuvaj 2 krompira i 2 jaja, pa ih tresni naseckane i vruće preko maslačka da ga malo omekšaju. Začini sa maslinovim i jabukovim sirćetom. Salata je izuzetno gorka, meni prelepa. Salata moje mladosti :) Jedino šta se ne slažem su zasićene masnoće. Slobodno ih koristiti, masnoće su zdrave dogod dolaze iz prirodnog izvra, dakle mast od bilo koje životinje, puter, slobodno jesti masna mesa, kožicu, sve. Zasićena masnoća neće stvoriti masnu jetru, to je mit. Pre je jetri štetnija fruktoza nego svinjska mast, koliko god to nerealno zvučalo. Ali... ne može jare i pare. Zdravi ljudi, odnosno "uslovno" zdravi jer su zdravlje narušili prejedanjem pa imaju masnu jetru i povišen šećer i verovatno povišen pritisak kao kolega sa početka teme ne smeju jesti masno i slatko. Ko jede masno, ne sme jesti šećer (tu smatram sve šećere, od žitarica do Fante), jer to je recept za gojenje. Pojačajte zdrave masnoće, srežite šećere i rezultati neće izostati, em zdrava jetra i organizam, em pada kilaža. Kortiko je i lek i otrov. Ako ga piješ zbog autoimunog oboljenja, guglaj malo Paleo-Primal način ishrane ili Paleo-Primal protokol, možda će ti prijati. I veliki pozdrav za profesorku!
2019 04 03
Meni ponekad, ali samo ponekad bude žao što sam se skinula sa industrije. Odem u Nišlijsku mehanu i ne mogu da jedem jagnjeće sarmice u skrami sa kiselim mlekom više, a to mi je tamo bilo jelo broj 1. Povraća mi se kada osetim svu onu Vegetu i Fant.
2019 04 03
> srebrna: > Maslačak je dobar za jetru, sad ga ima. > Idi u prirodu, beri negde gde je čisto. Bere se dok ne nastanu klobučići. Beru se listovi, ne cvet. > Kući operi, skuvaj 2 krompira i 2 jaja, pa ih tresni naseckane i vruće preko maslačka da ga malo omekšaju. > Začini sa maslinovim i jabukovim sirćetom. > Salata je izuzetno gorka, meni prelepa. Salata moje mladosti :) Ooodlična salata, ali zaista. Ja je često pravim baš na ovaj način, ali samo dok je lišće od maslačka ono baš tek, tek sasvim "mlado" jer meni barem tada nije uopšte gorko, kasnije kako je starije (kada se približava stvaranju cveta) bude već gorko. Izvinjavam se, ali pošto je tema o jetri imala bih samo jedno pitanje, pošto vidim članice koje se baš razumeju u ovo. Naime, otac mi je u bolnici još uvek, ima TBC i danas su mu baš saopštili da su mu sada rezultati negativni konačno, ali mora biti barem do sredine ovog meseca u bolnici. Pošto pije neku užasno jaku terapiju koja "jedno leči, a drugom šteti" a to drugo je jetra, rekao mu je lekar da mora da pije lek Essentiale Forte N 300, i do sada sam mu kupila tri kutije tog leka (3x1 kapsulu pije), a kada ode kući onda da nastavi sa surutkom jer terapiju će imati i u kućnoj varijanti sve do septembra. Zanima me da li će mu taj lek Essentiale Forte N 300 koji sada trenutno pije zbog jetre štetiti nešto? Zahvaljujem najlepše unapred na odgovorima.
2019 04 03
Neće, Lady. Taj lek mu "štiti" jetru baš zbog agresivne terapije koju prima. Uputiće vas oni sve šta i kako treba, za početak kada dođe kući odvoji tati pribor i čaše iako je negativan kada ti dođe u goste ili ako živi sa još nekim, nije zgoreg. Ne moraš nikakvu specijalnu higijenu, ali pribor za početak odvajaj. Kad bude uspešno završena terapija u septembru i bude više puta potvrđeno da je negativan , nema brige. Prijeo mi se maslačak, baš mi je drago da još neko ga voli :)
2019 04 03
Heheh, puno je dvoriste nase maslacka, deca i ja ga jedemo u hodu Kada smo srednjeg sina prvi put izneli napolje i stavili na travu, on je dok smo se okrenuli vec capio ceo cvet maslacka i pojeo...prepali smo se... probala sam tu salatu u manastiru...e hocemo, i to cemo. Izuzetno mi je drago da sam ovo sve procitala sto ste lepo napisale :) :) :) Koliko puno vi znate!!!
2019 04 03
ijaooo, ja sve ovo muzu kazem, a on kaze - Мени су у Нишлијској механи хит била нека ребарца наа роштиљу, једно време су била посластица број 1 у Србији :)
2019 04 03
Plavojka, ja bih ti preporucila da tata uzima domaci propolis i pije caj od zalfije koji treba da vri 2-3 minuta, tako se sprema. Surutka i caj od zalfije ciste jetru i slezinu, zalfija leci tako sto generalno cisti organizam, ubija bakterije, gljivice, viruse, a propolis je takodje prirodni antibiotik, kao i beli luk..kao i sve sto je ljuto, ljuta paprika, ljubicasti i crni luk, ren.. to je sve prvenstveno lek za pluca, bronhije. Kozije i ovcije mleko takodje lece pluca, alergije, prehlade.. Domaci med sa biljem, plucni, ukoliko nije na insulinu, pa ne sme secere
2019 04 03
1 2