Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

O korisnicima sajta mojekrpice.rs /

Konzumerizam

Ja sam ove zime bila u potrazi za nekom crossbody crnom torbicom, da je nosim preko jakne, jer mi rančevi I druge torbe nonstop spadaju sa ramena kad je glomazna jakna. Uglavnom nikako nisam mogla da nadjem neku da mi odgovara skroz a kupila sam 4. (3 trenutno prodajem). Kupim pa nadjem bolju i sve tako. Sinoć nadjem na krpicama savršenu i kupih i nju, i sad imam 4 torbe viška. Problem je što uvek nešto kupim I kao, ma nema veze, prodaću na Krpicama, a to se naravno ne dešava 😂
2024 02 12
Ja sam uspela da nadjem crnu crossbody torbu u House, ali je previse sportska pa mi ne ide uz sve jakne koje kolekcionarim :') Ako vas ne mrzi, imaju odlicne aplikacije za digitalni orman (whering, acloset...) trebalo mi je par vikenda da slikam sve ali pomoglo mi je dosta. Ideja je bila da vidim sta mi je visak i sa cime bih mogla da nosim stvari koje mi se svidjaju a ''nemam sa cim da nosim'', ali naravno ja sam najvise skontala sta mi ''fali'' :')
2024 02 12
> Her_Fashion: > > lovesilver: > > A sto se kupovine tice,imam jednu posebnu bolest. > > Cesto kupujem potpuno iste stvari koje vec imam. Na primer jednu istu haljinu imam u 3 primerka. Sutra mi stizu trece cizme isti model. Jedne sandale takodje (samo) dva para a vrhunac su mi jedne papuce - 5 istih. E sad,tu moze da se desi da bude druga boja,ali ne obavezno. Na primer, papuce su sve u istoj boji. > Meni je to ok skroz. Prosto za neke stvari ima smisla tako kupovati. Npr. imam jedne Aldo cizme u crnoj i bordo boji, sad opet jurim crne (ali izgleda da se Aldo u Srbiji zatvorio), uglavnom, najbolje su mi se pokazale od svih drugih cizama sto se tice udobnosti, model mi je takodje savrsen, pa sto ne bih kupila iste? Da sam znala da su tako dobre odmah bih kupila bar 2 para crnih ,:) Zapravo,tako je pocelo. Davno,bas davno sam kupila sandale koje sam toliko zavolela i koje su mi bile najlepse ikad,i kad su propale,toliko sam zelela da imam jos jedne iste.. od tada kad mi se nesto svidi,kupim odmah bar jos jedan komad. Ista situacija i sa navlakom za dasku za peglanje. Pre 15ak godina naletim na odlicnu! Posle dve tri nedelje odem da uzmem jos i naravno nema. Stalno sam svracala u tu radnju,i nikad je nisam nasla. Nema gde je nisam trazila! Pre neki dan slucajno naletim na slicnu kod kineza,i uzmem svih 7 kom,koliko je bilo.. Nadam se samo da necu negde naleteti na slicnog muza..
2024 02 12
> Nadam se samo da necu negde naleteti na slicnog muza.. Moj muz nema problem sa kupovinom, ali je zato meni podrska, tj. "vetar u ledja". Nekad kad se premisljam, umesto da kaze "U pravu si, razmisli" on mi kaze "Kupi, sta ako se proda", valjda mu je tako lakse nego da me slusa kako "kukam" jer nisam nesto kupila i sad ga vise nema u radnji. :')
2024 02 12
Mene privukla tema 'konzumerizam', mislila sam biće gomila istomišljenika koji se groze ove neviđene potrošačke groznice koja je sve veća i veća, kad ono....nedavno je bila postavljena tema u smislu 'šta ste sve kupile u poslednje vreme', ja sam bila šokirana količinama svega kupljenog, koliko samo jedna osoba kupi a na planeti nas ima 8 milijardi....nisam mogla da verujem da su ljudi tj.žene stvarno toliko ovisni o gomilanja potpuno nepotrebnih stvari i da im je to glavni izvor uživanja 😳... Onda zamislim gomile otpada koje guše planetu potpuno nepotrebno...jadni mi se učinili svi moji pokušaji da stvari u tom smislu učinim boljim, večito u školi deci promovišem štednju svega, ne zbog sticanja materijalne dobiti već zbog zaštite prirode, zbog njihove budućnosti, zbog opstanka.... ali mi smo zaista beznadežna vrsta, nesvesna stvorenja...biće zaista kao u onom filmu 'Don't look up'
2024 02 12
> supergaga: > Mene privukla tema 'konzumerizam', mislila sam biće gomila istomišljenika koji se groze ove neviđene potrošačke groznice koja je sve veća i veća, kad ono....nedavno je bila postavljena tema u smislu 'šta ste sve kupile u poslednje vreme', ja sam bila šokirana količinama svega kupljenog, koliko samo jedna osoba kupi a na planeti nas ima 8 milijardi....nisam mogla da verujem da su ljudi tj.žene stvarno toliko ovisni o gomilanja potpuno nepotrebnih stvari i da im je to glavni izvor uživanja 😳... Onda zamislim gomile otpada koje guše planetu potpuno nepotrebno...jadni mi se učinili svi moji pokušaji da stvari u tom smislu učinim boljim, večito u školi deci promovišem štednju svega, ne zbog sticanja materijalne dobiti već zbog zaštite prirode, zbog njihove budućnosti, zbog opstanka.... ali mi smo zaista beznadežna vrsta, nesvesna stvorenja...biće zaista kao u onom filmu 'Don't look up' ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/659d51d677bb0c61e734b5cb6b636732.jpg) Zao mi je, morala sam ,:)
2024 02 12
> Her_Fashion: > > supergaga: > > Mene privukla tema 'konzumerizam', mislila sam biće gomila istomišljenika koji se groze ove neviđene potrošačke groznice koja je sve veća i veća, kad ono....nedavno je bila postavljena tema u smislu 'šta ste sve kupile u poslednje vreme', ja sam bila šokirana količinama svega kupljenog, koliko samo jedna osoba kupi a na planeti nas ima 8 milijardi....nisam mogla da verujem da su ljudi tj.žene stvarno toliko ovisni o gomilanja potpuno nepotrebnih stvari i da im je to glavni izvor uživanja 😳... Onda zamislim gomile otpada koje guše planetu potpuno nepotrebno...jadni mi se učinili svi moji pokušaji da stvari u tom smislu učinim boljim, večito u školi deci promovišem štednju svega, ne zbog sticanja materijalne dobiti već zbog zaštite prirode, zbog njihove budućnosti, zbog opstanka.... ali mi smo zaista beznadežna vrsta, nesvesna stvorenja...biće zaista kao u onom filmu 'Don't look up' > ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/659d51d677bb0c61e734b5cb6b636732.jpg) > Zao mi je, morala sam ,:) Nije Vam žao, niste morali a niste ni originalni.... možda stvarno i treba svi da trošimo sve više i više pa da nas ova predivna planeta što pre strese sa sebe i nastavi idilu bez nas retardiranih kakvi jesmo....
2024 02 12
Ja sam dosta puta razmisljala o tome kako kupujemo, gomilamo i na kraju bacamo, ali ovo je opasna bolest i mami nas ponuda svega i svačega. Uglavnom gledam da kupim kvalitetan polovan predmet u super stanju. Gledam nekad razne gluposti na sajtu koje mnogi ne bi ni na poklon, a kamoli kupili, pa razmišljam kako će to sve da završi pored kontejnera, kao i mnoge ok stvari koje se neće prodati. Ja ne bih toliko kupovala, da ne nalazim super ponude dobrih stvari. Drugi problem je sto volim da menjam i obuću i torbe i naocare.. jedino je muz tek drugi 😂
2024 02 12
> supergaga: > Nije Vam žao, niste morali a niste ni originalni.... možda stvarno i treba svi da trošimo sve više i više pa da nas ova predivna planeta što pre strese sa sebe i nastavi idilu bez nas retardiranih kakvi jesmo.... Ne bih ulazila sad u pricu i objasnjavala Vam sta je "meme", razumem generacijski jaz itd, ali samo cu Vam reci da originalnost nije bila poenta. Probajte da se ne potresate toliko na Internetu. :")
2024 02 12
Odeca se reciklira, nema potrebe da se brinete oko toga. Stavise, sve vise vidjam tagove da je nesto napravljeno od recikliraniog materijala tako da se za odecu ne brinete. I povremeno neke radnje organizuju skupljanje stare garderobe/obuce radi reciklaze. Za tehniku isto, npr. za mobilne telefone nude ono da donesete stari i dobijete popust za novi telefon. Ono sto pravi problem je plastika koje ima svuda. Kada bi ljudi razvrstavali i kada bi se kod nas recikliralo makar 50% otpada bilo bi super. I naravno da se ne zagadjuje priroda, rekle, mora, okeani.
2024 02 13
> Esprit21: > Odeca se reciklira, nema potrebe da se brinete oko toga. Stavise, sve vise vidjam tagove da je nesto napravljeno od recikliraniog materijala tako da se za odecu ne brinete. I povremeno neke radnje organizuju skupljanje stare garderobe/obuce radi reciklaze. Za tehniku isto, npr. za mobilne telefone nude ono da donesete stari i dobijete popust za novi telefon. > Ono sto pravi problem je plastika koje ima svuda. Kada bi ljudi razvrstavali i kada bi se kod nas recikliralo makar 50% otpada bilo bi super. I naravno da se ne zagadjuje priroda, rekle, mora, okeani. Tek plastika je horor, danas ljude mrzi da očiste nar savršeno spakovan u svoje prirodno hermetičko pakovanje pa kupuju plastične čašice sa zrnima nara itd....a što se tiče tekstila, možda, kad bi stvarno postojala dobra volja i kad bi se reciklaža vršila u ozbiljnom procentu što nije slučaj... ogroman procenat evropskog tekstilnog smeća završi u Africi, ja kad čujem ove nadahnute priče o kupovini odmah pred očima imam ove slike ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/f104102b7c5ceda56031da3fc9196a9c.jpg) ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/06fc1d6de49a77c41958ce34a9426922.jpg) Ima ljudi koji pokušavaju, najtužnije je to što bi problem mogao biti rešen ali kao da skoro nikog nije briga, svi su sebi postali 'pupak sveta', možda im nije stalo do prirode ili životinja ali kako im nije stalo do rođene dece??
2024 02 13
Kad se već kupuje, bar da se kupuje polovno ili od proizvođača kojima je sirovina reciklirani otpad...u Španiji npr.posluje 'Ecoalf' koji isključivo prerađuju otpad iz okeana, jako su cenjeni, kvalitetni, nisu jeftini ali to bi bila kupovina bez griže savesti, za razliku od fast fashion brendova.... ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/52431bb4d36369f04816fb2741097a99.jpg) ![](http://upload.mojekrpice.rs/rs/images/message/88843e6a0bb5a24bb3cba3bd1a239f14.jpg)
2024 02 13
Iskreno, i ja sam očekivala da tema bude konzumerizam, tj. šta moderno društvo nameće kao standard. Ne samo sa krpicama već sa kupovinom uopšteno. Stvari koje su napravljene da traju što kraće da bi se što češće kupovalo novo. Uvek mi se dopala ideja 'garage sale' ili dani razmene. U više navrata sam se raspitala zašto se po gradovima ne organizuju mesečne akcije gde bi ljudi doneli recimo odeću koju ne koriste i razmenjivali iste ili prodavali za simbolične pare. Jednom davno sam u Somboru videla da to rade na glavnom trgu i bila oduševljena. Moja molba za to na žalost uvek bila odbijena po raznim osnovama. No da se vratim na temu uz očekivanje da budem linčovana. Davno sam povukla sebi crtu kad je reč o kupovini. Naravno da to ne znači da ponekad se ne zaljubim u nešto što mi zapravo nije potrrbno. Prosto sam sabirala i oduzimala i shvatila da mukotrpno zarađen novac, čega imam sve manje, trošim ili čuvam za druge stvari kao školovanje dece, ponekad i odmor ili kao nužno zlo za privatno lečenje. Nikome ne želim da odredim kako da troši svoj novac, samo sam došla do zaključka da ja lično ne želim da mi krpice budu prioritet ili rupa u kućnom budžetu. Naravno svako poznaje sebe dovoljno da zna koliko želi i može da troši.
2024 02 13
Gledala sam užasan video u vezi tog smeća, koje završi na obalama. Zato, izmedju ostalog, podržavam kupovinu polovnog i iskreno, uživam u sh radnjama i razgledajuci ponudu na ovom sajtu, kao i Limundu. Tu je sve raznoliko i može da se ugrabi nešto malo drugačije. U radnji kad vidim štancovano sve na isti fazon, a kvalitet nula, ništa me ne privuče. Ja sam po prirodi zarazna osoba, te sam uvukla u kupovinu polovnog i prijatelje koji su bili protiv kupovine u sh. Neki ljudi imaju averziju prema tome, jer misle da je oštećeno i demode, ali mnogi moji poznanici posmatrajući na meni štošta, odluče da obidju takve radnje i krenu sa potraznjom na sajtu. Kad sam sa jednom prijateljicom koja nikad nije kupovala polovno, otišla u sh, ona se odusevila. Takodje sam uvukla u takvu kupovinu i druga, koji je bas specifičan i tezak za promene, ali veliki obožavalac prirode. Sad se on meni pohvali kad kupi polovan džemper od vune ili košulju od lana.
2024 02 13
> AppleRed: > Iskreno, i ja sam očekivala da tema bude konzumerizam, tj. šta moderno društvo nameće kao standard. Ne samo sa krpicama već sa kupovinom uopšteno. Stvari koje su napravljene da traju što kraće da bi se što češće kupovalo novo. Svi već znaju da je konzumerizam planski nametnut ljudima jer je masovna proizvodnja profitabilna jedino uz konstantan rast...u prošlom veku je čitava filozofija osmišljena (the new economic gospel of consumption) kako bi se ljudi 'obrazovali' u potrošačkom duhu i kako bi se konstantno nametale nove potrebe čim su one prethodne zadovoljene, bukvalno su neki kancelarijski pacovi sedeli i razmišljali kako da od kupovine naprave stil života, vrhunski zadovoljstvo itd., otud tržni centri sa dodatnim zabavnim sadržajima, specijalnim efektima itd..što je najgore, potpuno su uspeli u tome, ljudi su oblikovani u potrošače sa neutaživom žeđi za kupovinom koji vredno rade kako bi zaradili da kupuju,kupuju...
2024 02 13