Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Jezičke nedoumice :)

Samo kod nas i kod Rusa ovoliko komplikacije sa gramatikom, onima sa zapada je daleko lakše. 😁😁😁
2018 12 26
Meni je nešto u glavi da smo godine rečima pisali spojeno, pa sam možda i permutovala. Ne, nego su trojica, četvorica, a tri žene, troje dece..itd
2018 12 26
Ali, onaj naglasak za trojica, četvorica, petorica...zaboravih kako se to tačno zove, uglavnom ono kada neko umesto običnog trojica izgovara naglaskom na slovo J.
2018 12 26
> Debela_devojka: > Meni je nešto u glavi da smo godine rečima pisali spojeno, pa sam možda i permutovala. Ne, nego su trojica, četvorica, a tri žene, troje dece..itd Pišem čekove- Pet hiljada dinara. Sad, da li oni gledaju da li je to pravilno po pravopisu ne bih znala, ali da skidaju "novce", to u minut znaju kada i koliko treba. 😁😁😁
2018 12 26
'Pojela" sam slova...Seststo,sam mislila ....Znaci moze...Ispravljala sam dete,terajuci ga da pise sest stotina ,:) Ne znam zasto mi seststo zvuci nepravilno...
2018 12 26
Da, da piše se šeststo, ali niko živ ne izgovara tako....naš jezik je zaista težak za savladavanje. Nije ni čudo što cveta posao logopedima. Moji klinci često reč koja im je teška za izgovaranje na srpskom kažu na engleskom i tako je i upamte. To je razlog zbog kojeg ih neću upisivati na jezike pre polaska u školu.
2018 12 26
Ne kaže se IZVINUTI nego IZVINITI. Ovoga sam se nagledala u radnim listovima starijeg sina. Zapravo to je neki dečiji časopis koji smo naručivali preko vrtića a dobijaju ga mesečno. Kad dobiju novi donose kući onaj od prethodnog meseca. Majko mila. To nikad nije videlo bilo kakvu korekturu, a za lektora uredništvo verovatno nije čulo. Evo par primera
2018 12 26
"Njih dvojica su bili zaostali zato što su gurali...." Koja stravična konstrukcija. Zar nije moglo da se napiše da su zaostajali zato što su gurali. Da ne spominjem jadnog čoveka koji bi bio morao-šta god to značilo. ,:) Da je u pitanju osnovna škola stvarno bih se pobunila jer ovakvih primera ima skoro na svakoj stranici, ali pošto ne umeju još uvek da čitaju samostalno želim da verujem da vaspitačice ispravljaju same dok čitaju. :@
2018 12 26
Ja imam jednu pesmicu iz osnovne skole za NE kada se pise zajedno... :") Ostalo NE se pise odvojeno. NISAM ti duzan, NECU ti vratiti, NEMAM para, NEMOJ me traziti. :) x-)
2018 12 27
Mene interesuje šta je ovde pravilno- Naočare ili Naočari, ili su obe reči pravilne? I, da li se kaže Uvo ili Uho?
2018 12 27
> LadyBlye: > Mene interesuje šta je ovde pravilno- Naočare ili Naočari, ili su obe reči pravilne? > I, da li se kaže Uvo ili Uho? Oba primera su dubleti, tj.pravilno je i jedno i drugo. Isto kao i UJUTRU i UJUTRO
2018 12 27
Zahvaljujem Loki. Meni je ovo za naočare bilo nekako ok za oba naziva, a što se ušiju tiče lepše mi zvuči npr. Minđuša za jedno uho, nego za uvo. Šta znam, ipak je ovo samo moje mišljenje. :)
2018 12 27
Pre podne ili prepodne? Odvojeno ili spojeno?
2018 12 27
Spojeno. Popodne, prepodne, prekoputa.
2018 12 27
To mi je uvek bio "vruć krompir", odvojeno ili spojeno.... :) :)
2018 12 27
1 2 3 4 5 6 7 8