Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Jezičke nedoumice :)

Joj, ja obožavam gramatiku, išla sam.na takmičenja svake godine, baš sam ljubitelj gramatike, ali i književnosti. Sad bih se raspisala na deset strana :D
2018 12 26
Luna, imam i za pravnike primer i to vrlo čest. Kada tražite da vam se pošalje neki dopis, akt i sl. trebalo bi tražiti da se pošalje PISANIM putem. A ne PISMENIM kao što 99% ljudi kaže. Pretpostavljam da im NEPISMENIM putem ne treba hahaha.....
2018 12 26
> Debela_devojka: > Joj, ja obožavam gramatiku, išla sam.na takmičenja svake godine, baš sam ljubitelj gramatike, ali i književnosti. Sad bih se raspisala na deset strana :D Pa raspiši se slobodno. :") 8-) Srpski jezik ima zaista mnogo pravila, neka su se i menjala pa možemo i da diskutujemo. Nadam se da će nekome koristiti. Mislim da nam je svima potrebno. Ne znam da li znate da je naša Marylin poreklom Slovakinja. A nikada nećete od nje doživeti da omaši ne padež nego mnogo komplikovanije gramatičke konstrukcije. Dakle, stvar je isključivo u volji i stepenu svesti. Takođe, znam još neke članice koje nisu srpske nacionalnosti a barataju srpskim jezikom besprekorno. Evo, kad sam već spomenula tu reč-pravilno je NACIONALNOST a ne NACIJONALNOST.
2018 12 26
Daaaa, i ja sam se iznenadila kad sam je upoznala koliko dobro barata našim jezikom :) divna devojka, pozdravljam je od srca, retko je na forumu. Ja bih rado pisala i o akcentima, jer i sami mnogo grešimo. Voditelji na RTS—u, koliko god to nama smešno nekad zvučalo, govore pravilnije od većine drugih. Koliko se ja sećam nekog osnovnog pravila, akcentuje se uvek prvi slog. Možda i tu ima nekog odstupanja, pa bih volela da nam neko da još informacija, jer mi je baš teško svega da se setim.
2018 12 26
Pravilno sa akcentovanjem i u celom obliku: Je li- je l' Da li- da l' Ispravljala sam citav zivot tudje radove, pisala poeziju i prozu, slala 100 % gramaticki ispravne radove na konkurse, takmicenja.. sad se negde cak i zbunim, godine me stigle 😅 Gramatika se menja, ja cekam da *sve vreme* isprave u *svo vreme*, jer mi ne ide taj oblik uz imenicu srednjeg roda, nesto mi usima ne prija 😂
2018 12 26
> lokibg: > Luna, imam i za pravnike primer i to vrlo čest. Kada tražite da vam se pošalje neki dopis, akt i sl. trebalo bi tražiti da se pošalje PISANIM putem. A ne PISMENIM kao što 99% ljudi kaže. Pretpostavljam da im NEPISMENIM putem ne treba hahaha..... Hahaha, ne znam verovatno su izveli od "pismena", kojima se generalno obelezavaju sluzbeni spisi (resenja, zaključci, naredbe). Bas ti je neko trazio "pismenim putem", a ne da dostavis "pismena" kao termin za dopis recimo? U zakonu su svi spisi tako navedeni, npr "dostavljanje pismena".
2018 12 26
Jaco, ja mislim da se već svo vreme uvažava kao pravilno, zbog čestog korišćenja u svakodnevnom govoru. Ja se i dalje držim toga da je sve vreme, jer mi nekako lepše zvuči, ali većina kaže svo vreme, pa je nekako prirodno da se svo vreme uvaži kao pravilno. Kad smo spomenuli pleonazam, tu su i oni brojni primeri: stara baba, mala beba. Primetila sam da mnogi odvajaju neke neodvojive reči, recimo NA ŽALOST, a to je, zapravo, jedna reč NAŽALOST, dok spojeno napišu NAPRIMER, a trebalo bi NA PRIMER.
2018 12 26
Jojjj moja struka😂 Studiram srpski jezik i književnost. Stalno imam potrebu da ispravljam ljude, a znam da to mnogi ne vole. 😂 Tužno je što se pravopisom na faksu bavimo samo 1 semestar u prvoj godini, verovali ili ne... Ono što meni upada u oči je da ljudi često govore VEOMA ČESTO umesto često, ČAK ŠTAVIŠE umesto jednog od ta dva.. redne brojeve ne napišu sa tačkom (4.) nego 4-ti.. Takođe se greši u glasovnim promenama, pa se može videti i PRECEDNIK, PRETSEDNIK umesto predsednik i slično. Kako pratim dosta jutjubera, često čujem ŠMINCI umesto šminki.. takođe je pravilno samo žurki.. I za kraj greška koju najčešće čujem - TREBAM DA URADIM, TREBATE DA URADITE umesto treba da uradim i treba da uradite.. 😊
2018 12 26
Mada sigurna sam da može i trebalo bi da uradim.. možda je i pravilnije.🤔 Sa srpskim nikada ne možeš biti na čisto, ima mnogo nedoslednosti, pa dosta stvari treba konstantno da se ponavlja da bi ušle u rutinu govora.. velik je problem kada 20 godina mislim jedno, a na fakultetu naučim da je to pogrešno.. veoma je teško odvići se.. a još teže je kad se u govoru celog naroda ustali jedan oblik (ili akcenat) i saznaš da to nije u skladu sa normom.. pa da se ubiješ 😂
2018 12 26
Pravilno je SVE VREME. A što se tiče pismenih zahteva to je tako česta greška da ljudi više i ne primećuju. x-) Evo još jedne koja mi sad pade na pamet: Na protestu je bilo PREKO 10.000 ljudi. To je netačno jer je bilo VIŠE OD 10.000 ljudi. Dakle pravilono je reći da je nečega bilo manje ili više ukoliko se radi o zbrajanju a ne preko ili ispod.
2018 12 26
> Jelena2k18: > Mada sigurna sam da može i trebalo bi da uradim.. možda je i pravilnije.🤔 Sa srpskim nikada ne možeš biti na čisto, ima mnogo nedoslednosti, pa dosta stvari treba konstantno da se ponavlja da bi ušle u rutinu govora.. velik je problem kada 20 godina mislim jedno, a na fakultetu naučim da je to pogrešno.. veoma je teško odvići se.. a još teže je kad se u govoru celog naroda ustali jedan oblik (ili akcenat) i saznaš da to nije u skladu sa normom.. pa da se ubiješ 😂 Hvala što si nam se pridružila! :") Moja dalja rođaka predaje srpski jezik i književnost u Vranju pa ako neko zna da li je teži njen ili Sizifov posao slobodno neka javi hahahhahhaaha.......
2018 12 26
Nisam znala da je ispravno treba da uradimo, ubešena sam bila da je jedino pravilno trebalo bi. E, a ja uvek pišem 4—ti XD mislila sam da je sasvim prihvatljivo :D
2018 12 26
A hoće li meni neko razjasniti ovu drevnu misteriju-da li je pravilno reći trenerka ili trenerke? Ja kažem trenerka i kad čujem da neko kaže da želi da obuče trenerke naježim se. A sa druge strane, kao i svi govorim farmerke a ne farmerka. x-) Tom logikom trebalo bi da je pravilno reći trenerke, ali iskreno meni je to potpuno nezamislivo. I šta je sad tu pravilno?
2018 12 26
I daaaaaa sad se setih jedne greške svojstvene Krpicama. Veliki broj članica piše admin velikim slovom. Nema razloga. Titule i funkcije se pišu malim slovom osim ako su na početku rečenice ili ako je u pitanju pesnička sloboda. Recimo ako želite da naglasite značaj majke pa u nekom tekstu napišete Majka ili Mama. To nije gramatički ispravno, ali je dozvoljeno.
2018 12 26
Odlicna tema.I veoma korisna..Necu pisati sta je pravilno,a sta ne...Ali cu itekako iskoristiti ovu temu ,da naucim nesto novo...Takodje i da pitam,ako sam u nedoumici....Inace jezik se konstantno menja...Nesto sto je bilo pravilno ranije ,sada je nepravilno i obrnuto...Tesko je ici u korak sa tim...Sem ako Vam to nije profesija....
2018 12 26
1 2 3 4 5 6 ... 8