Moj profil Postavke Utisci Razgovori Omiljeno Odjavi se

Kategorije

Forumi /

Informacije koje se tiču korisnika /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Jezičke nedoumice :)

O, ima ovde i maica, i šorceva i kajiševa :D
2019 04 12
i đempera
2019 04 12
SORC pisem uvek.Kada sam dosla ovde saznala sam da je nepravilno i da se pise SORTS...Na netu kazu da je pravilno i jedno i drugo...
2019 04 12
Treba ili Trebam? Treba da idem? Trebam da idem? Kao i potpuno različito značenje kada kažeš Trebam ići i Treba ići Šta je pravilno, eto da pitam, ne znam, ima ili nema M na kraju kad je u prvom licu, kad već pomenuste...
2019 04 12
Ne menja se po licima. Nas su uvek učili da je najpravilnije Trebalo bi da idem, eto može i Treba da idem, Trebam se može koristiti samo u smislu Trebam te nešto ili Trebam ključeve od kuće, a nikako ono Trebamo da kupujemo ili Trebate da dođete.. I videh da često pišu oDprilike i, preDpostavljam, a trebalo bi sa slovom T, ne D.
2019 04 12
Trebati da plus infinitive samo u trecem licu, trebati plus imenica menja se po licima. Treba/trebalo je/trebalo bi da kupim, trebam jaknu.
2019 04 13
Meni je to tako rogobatno " trebam te " i " trebam ključeve" ... Uvek ću radije reći "potreban si mi" , " potrebni su mi ključevi ". Stvar navike i ukusa. kad su dozvoljeni razni oblici :") * Da ne trošim vreme kuckajući, citiraću ovde deo iz svog net pravopisno gramatičkog podsetnika kojeg uvek imam pri ruci jer TREBA ponoviti gradivo i biti siguran da govoriš i pišeš pravilno: Glagol trebati: Kada ne stoji uz glagol, glagol trebati je u ličnom obliku (menja se po licima): * TREBA mi olovka. / TREBAJU mi olovke. / TREBALA mi JE olovka. / TREBALE SU mi olovke. * TREBAŠ mi / TREBALI SMO mu, nije mu bilo lako samom i sl. Bezličan će biti: * u bezličnoj konstrukciji: TREBA mi olovaka / TREBALO mi JE olovaka (dopuna je u genitivu). * u spoju sa drugim glagolom: TREBA da PIŠEM olovkom / //TREBALO JE da PIŠEM olovkom (složeni predikat);
2019 04 13
Ipak, kad se subjekat nalazi ISPRED glagola trebati, onda svakako dolazi lični oblik, čak i ako sledi glagol: * Olovke koje SU TREBALE da PIŠU plavo. * Ja SAM TREBAO da PIŠEM tom olovkom, a ne ti. * Ovde bi se očekivalo da glagol stoji u bezličnom obliku, ali rečenična konstrukcija (odnosna rečenica, informativna aktuelizacija) nameće obavezno slaganje predikata sa subjektom (olovke, ja). Primeri poput: * TREBAM olovku, TREBAĆEMO vas, TREBAO SAM novaca * (gde nemamo konstrukciju s logičkim subjektom, kao u Treba mi olovka, već prostu konstrukciju subjekta i predikata) jesu neobični u srpskom standardu, ali nisu nepravilni. Zato kažem da su mi rogobatni, ne volim da ih koristim kao takve. ;)
2019 04 13
Pitanje za vas: Kako se kaže "svakodnevnica" ili "svakodnevica" ? :")
2019 04 13
Pitanje,nesto sam zablokirala sa gradivom i 4.razreda osnovne :") .Podeliti rec na slogove...Da li moze kada se rec deli na slogove,da ostane jedno slovo na kraju?
2019 04 22
Može, može. I na početku i na kraju. Recimo: A-VI-ON ili VI-DE-O
2019 04 22
Super.Hvala..Pretpostavila sam da moze ali ipak da se uverim.Uci dete za kontrolni,a i ja izgleda, treba malo da obnovim gradivo ,:)
2019 04 22
masOvne mindjuse.. :'(
2019 06 04
> BojanaJoanovic: > masOvne mindjuse.. :'( Ali ARTIKLOVI pobedjuju za sada.... :')
2019 06 05
stvari od pliša su jelte plišane,nisu plisirane..
2019 06 11
1 2 ... 5 6 7 8